Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
06.09.2012 aktualizacja 06.09.2012

„Czy nauka może być piękna?” – wystawa zdjęć w Muzeum SGGW

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zbiór artystycznych fotografii dokumentujących osiągnięcia badaczy z amerykańskiego Uniwersytetu Minnesoty będzie można od poniedziałku oglądać w Muzeum SGGW na wystawie „Czy nauka może być piękna?” – poinformowało PAP biuro rzecznika Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zdjęcia dokonań Rolniczej Stacji Doświadczalnej Uniwersytetu Minnesota wykonał amerykański dziennikarz i fotografik David L. Hansen, związany z amerykańską uczelnią od 38 lat. Artysta uwieczniał wyniki prac naukowców nie tylko na miejscu, ale i w innych częściach świata, aby pokazać wpływ odkryć badaczy.

Na zdjęciach udokumentował osiągnięcia naukowców w ogrodnictwie, patologii roślin, leśnictwie, plonowaniu, inwentarzu zwierzęcym, gleboznawstwie i innych problemach pokrewnych rolnictwu, zasobom naturalnym i życiu na obszarach wiejskich. Archiwum Hansena obejmuje także wiele zdjęć czarno-białych, co pozwala na skontrastowanie historycznych obrazów ze współczesnymi.

Na wystawie, organizowanej przez Wydział Leśny SGGW i Muzeum SGGW, będzie można obejrzeć w sumie 50 zdjęć z opisami. Jak powiedział PAP prof. Albert Dudek z Wydziału Leśnego SGGW, pomysł powstał w wyniku wieloletniej współpracy z Uniwersytetem Minnesoty. Autor zdjęć, który kieruje zakładem upowszechniania nauki na amerykańskim uniwersytecie, przyjedzie na otwarcie wystawy osobiście. Hansen weźmie udział w specjalnym seminarium prowadzonym w języku angielskim – zapowiedział prof. Dudek.

Rolnicza Stacja Doświadczalna Uniwersytetu Minnesota powstała w 1885 roku na mocy Ustawy Morrilla z 1862 roku, która była początkiem powszechnego systemu uniwersyteckich Grantów Ziemskich w Stanach Zjednoczonych. Miała na celu wsparcie rozwoju edukacyjnego zachodnich stanów USA i umożliwienie Amerykanom zdobycia wyższego wykształcenia. Pieniądze na budowę szkół wyższych zagwarantowano ze sprzedaży ziem państwowych.

Wystawa potrwa do 22 września.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024