Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
07.09.2012 aktualizacja 07.09.2012

Laureatka Nagrody Nobla z chemii na UMK

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 2009, będzie gościem 29. Międzynarodowego Sympozjum Chromatograficznego, które odbędzie się w dniach 9-13 września na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Ada Yonath, izraelska badaczka z Weizmann Institute of Science (Rehovot) za prace nad strukturą i funkcją rybosomu w 2009 r. otrzymała Nagrodę Nobla z chemii, wspólnie z Venkatramanem Ramakrishnanem oraz Thomasem Steitzem. W niedzielę, 9 września, noblistka wygłosi wykład inaugurujący Międzynarodowe Sympozjum Chromatograficzne w Toruniu.

Jak w przesłanym PAP komunikacie informują przedstawiciele UMK, Międzynarodowe Sympozjum Chromatograficzne po raz pierwszy będzie miało miejsce w kraju z Europy Centralnej i Środkowej. Spotkają się na nim teoretycy i praktycy, aby dokonać swoistego podsumowania osiągnięć w jednej z najbardziej rozpowszechnionych w chemii analitycznej technice - chromatografii i technikach jej pokrewnych.

Chromatografia to technika separacyjna, która w sposób jakościowy i ilościowy pozwala oznaczać na poziomie śladów całą gamę związków chemicznych.

Przedstawiciele UMK przypominają, że kolebką chromatografii jest Polska, a jej twórca - Mikhail S. Tswett, profesor botaniki Uniwersytetu Warszawskiego - nie spodziewał się, że odkryta przez niego technika analityczna odegra tak doniosłą rolę oraz stanie się jedną z najnowocześniejszych i najbardziej rozpowszechnionych. Podobnie, pochodzący z Wąbrzeźna Walter Nernst (laureat Nagrody Nobla) nie zdawał sobie sprawy, że prawo które zostało przez niego sformułowane, stanowiące m.in. podstawę teoretyczną dla chromatografii, będzie skutkowało takimi konsekwencjami w opisie zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Międzynarodowego Sympozjum Chromatograficznego - "Chromatography & Separation Science. Past, today, future" - sugeruje, że Sympozjum stanie się również areną dyskusji nad przyszłością i kierunkami rozwoju metod separacyjnych.

W czasie sympozjum wybitni specjaliści wygłoszą ponad 60 wykładów. Poaz tym przedstawionych będzie 600 posterów prezentujących prace badaczy z 57 krajów. Uzupełnieniem programu będą warsztaty szkoleniowe dla ponad 120 młodych adeptów chromatografii oraz sesje prezentacji najnowszej aparatury pomiarowej. Integralną część sympozjum stanowić będzie wystawa sprzętu i odczynników, jak również literatury fachowej i książek, w której weźmie udział 30 wystawców.

Organizatorem Sympozjum jest Katedra Chemii Środowiska i Bioanalityki UMK - z prof. Bogusławem Buszewskim na czele, który pełni funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Technik Separacyjnych (EuSSS)- Polskie Towarzystwo Chemiczne i Komitet Chemii Analitycznej PAN.

Udział w seminarium jest płatny.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024