Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
06.09.2012 aktualizacja 06.09.2012

Badacze susłów z 10 krajów przyjechali do Kamienia Śląskiego

PAP © 2012 / Adam Hawałej PAP © 2012 / Adam Hawałej

36 specjalistów zajmujących się ochroną susła z 10 krajów przybyło do Kamienia Śląskiego na europejską konferencję dotycząca susłów. Jednym z najważniejszych zadań uczestników spotkania jest omówienie projektu europejskiego planu ochrony susła.

European Ground Squirrel Meeting, czyli europejska konferencja poświęcona susłom, rozpoczęła się w Kamieniu Śląskim w środę i potrwa do piątku. Przyjechali na nią naukowcy i pracownicy instytucji i organizacji zajmujących się ochroną susłów ze Słowacji, Węgier, Niemiec, Austrii, Kanady, Czech, Rumunii, Holandii, Rosji i Polski.

Konferencja rozpoczęła się w środę wykładami poświęconymi tematyce ochrony i rozmnażania susła moręgowanego. „Pokazaliśmy też gościom konferencji pierwsze w Polsce stanowisko susła moręgowanego założone właśnie w Kamieniu Śląskim, odtworzone w ramach prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra programu reintrodukcji tego gatunku w Polsce” - powiedziała PAP jedna z organizatorek spotkania Julia Kończak z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra.

Stanowisko w Kamieniu Śląskim to obecnie – według działaczy Salamandry - silna i stabilna kolonia. Ostatnie szacunki z początku sierpnia tego roku wykazały, że liczy ona 770 czynnych nor.

Organizatorzy podkreślają, że konferencje na temat susłów służą przede wszystkim wymianie informacji i doświadczeń dotyczących m.in. programów ochrony susła i jego reintrodukcji, czyli przywracania przyrodzie. „Metod reintrodukcji jest bowiem kilka. Na spotkaniach jest okazja, by przekazać sobie, co i gdzie udało się zrobić w tej dziedzinie, a co nie” - wyjaśnił Andrzej Kepel z Salamandry.

Podczas konferencji w Kamieniu Śląskim do badaczy susłów moręgowanych dołączyli też po raz pierwszy badacze zajmujący się susłem perełkowanym.

Andrzej Kepel poinformował, że jednym z najważniejszych punktów programu trzydniowej konferencji będzie zaplanowana na czwartkowe popołudnie dyskusja o projekcie europejskiego planu ochrony susła, który opracowała grupa ekspertów pod przewodnictwem Milana Janaka ze Słowacji.

„Program ten powstaje na zalecenie Komisji Europejskiej. Korzystając z okazji, że w jednym miejscu pojawili się prawie wszyscy eksperci zajmujący się susłami, chcemy omówić plan ochrony tych zwierząt. Taki dokument musi powstać, bo w Europie środkowej susły są zagrożone wyginięciem lub – tak jak w Polsce – reintrodukowane” - wyjaśnił Kepel.

Organizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra z Poznania. Konferencja poświęcona susłom odbywa się po raz czwarty, organizowana jest w cyklach dwuletnich. Pierwsza odbyła się w 2006 r. na Węgrzech, a kolejne w Czechach (2008) i Turcji (2010).

Susły moręgowane w Polsce wymarły całkowicie na przełomie lat 70. i 80. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra zaczęła odtwarzać ich populację właśnie w Kamieniu Śląskim w roku 2005. Kolejne dwie kolonie susłów moręgowanych są tworzone na Dolnym Śląsku, w Jakubowie Lubińskim i w Głębowicach.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ hes/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024