Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
06.09.2012 aktualizacja 06.09.2012

Doktorantka z UW bada przekład audiowizualnych tekstów specjalistycznych

Nad wyzwaniami polityki audiowizualnej prowadzonej przez Unię Europejską, zakładającej, że obraz ruchomy powinien być dostępny również dla osób niewidomych czy niesłyszących, zastanawia się w swojej pracy doktorskiej Elżbieta Plewa z Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorka projektu „Przekład audiowizualnych tekstów specjalistycznych” znalazła się w gronie laureatów programu stypendialnego „Doktoraty dla Mazowsza”. Elżbieta Plewa bada możliwości i określa zasady przekładu audiowizualnych tekstów specjalistycznych.

„Rozwój mediów takich jak telewizja, internet, DVD czy Blue–ray pociągnęły za sobą dystrybucję filmową na ogromną skalę. Przy pomocy wymienionych mediów rozpowszechniane są przede wszystkim zagraniczne utwory filmowe, czyli dla polskiego widza obcojęzyczne. Wymusza to na dystrybutorach translację utworów filmowych, tak aby były one zrozumiałe dla widzów w Polsce. Translatoryka zauważa ten stan rzeczy i próbuje go poddać naukowej refleksji” – tłumaczy doktorantka.

Jednym z pierwszych problemów wymagających naukowego namysłu jest próba ustalenia, czym jest film dla translatoryki. Elżbieta Plewa wyjaśnia, że film interesuje translatorykę ze względu na zawarte w nim wypowiedzi ludzi.

Dodaje, że translatoryka w centralnym miejscu swoich zainteresowań poznawczych stawia translatora i jego właściwości. Ważnym zadaniem doktorantki jest opis tych właściwości dla dydaktyki translacji. W tym celu podjęła się przeprowadzenia badań empirycznych polegających na obserwacji działań tłumaczy filmów i zrekonstruowaniu ich posunięć. Opis tych badań i wniosków stanowić będzie zasadniczą część jej rozprawy.

„Doktoraty dla Mazowsza” to program stypendialno-szkoleniowy dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach istotnych dla rozwoju gospodarki regionu. Studiujący na kierunkach matematyczno-przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych laureaci konkursu otrzymują przez rok stypendia w wysokości do 3000 zł miesięcznie.

Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW (COME UW) realizuje już drugą edycję projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założeniem projektu jest zwiększenie transferu wiedzy do gospodarki oraz rozwinięcie powiązań sfery badawczo-rozwojowej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a przedsiębiorcami w województwie mazowieckim.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: http://www.come.uw.edu.pl/stypendia/index.html

PAP – Nauka w Polsce

kol/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024