Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
12.09.2012 aktualizacja 12.09.2012

Zaburzenia snu mogą zwiastować chorobę Alzheimera

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak wskazują wyniki badań na myszach, zaburzenia snu mogą być wczesnym objawem choroby Alzheimera - informuje pismo "Science Translational Medicine".

Tworzące się w mózgach chorych na alzheimera złogi (płytki) amyloidowe wydają się mieć kluczowe znaczenie w tej chorobie. Poziom beta-amyloidu w naturalny sposób podnosi się i opada w ciągu doby zarówno u myszy, jaki u ludzi. Jednak w chorobie Alzheimera białko to tworzy trwałe złogi.

Jak wynika z najnowszych badań naukowców z Washington University (USA), gdy u myszy po raz pierwszy pojawiają się płytki, dochodzi do zaburzeń snu. Myszy to zwierzęta nocne. W dzień przesypiają przeciętnie 40 minut z każdej godziny, jednak gdy pojawiają się płytki, śpią tylko 30 minut na godzinę.

Przedstawiciele brytyjskiej organizacji charytatywnej finansującej badania nad alzheimerem - Alzheimer\'s Research UK twierdzą, że jeśli ten związek zostanie udowodniony, badanie zaburzeń snu może stać się użytecznym narzędziem wczesnego rozpoznawania choroby.

Wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla leczenia. Problemy z pamięcią czy też klarownością myślenia pojawiają się w bardzo późnej fazie, gdy część mózgu została już zniszczona i leczenie jest bardzo trudne lub niemożliwe. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024