Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
16.09.2012 aktualizacja 16.09.2012

Odkryto gen odpowiedzialny za kształt twarzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badania prowadzone przez holenderskich naukowców, którzy odkryli gen determinujący kształt twarzy, mogą prowadzić w przyszłości do uzyskania cennych informacji na temat wyglądu człowieka w oparciu jedynie o jego DNA – donosi BBC News.

Główny autor badań, Manfred Kayser z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie powiedział, że "to są ekscytujące pierwsze wyniki, które wyznaczają początek rozumienia jak geny wpływają na morfologię ludzkiej twarzy".

Badania przeprowadzono na 10 tys. osób i opublikowano na łamach czasopisma Plos One.

Jeszcze kilka lat temu praktycznie nic nie było wiadomo o genach determinujących kształt twarzy. Naukowcy twierdzą, że odkrycie tych 5 genów odpowiedzialnych za kształt twarzy może mieć zastosowanie w medycynie sądowej.

"Być może za jakiś czas będzie można narysować portret osoby jedynie na podstawie pozostawionego DNA, który może prowadzić do ciekawych wniosków takich np. w medycynie sądowej" – dodał Kayser.

Naukowcy wykorzystali obrazy twarzy wykonane za pomocą rezonansu magnetycznego oraz zdjęcia portretowe. Dzięki temu powstała mapa punktów charakterystycznych, według których oszacowano wymiary twarzy.

Następnie przeprowadzono badania całego genomu, aby wyszukać drobne różnice genetyczne, które występują między ludźmi z różnymi typami twarzy.

Prof. Kayser i jego koledzy określili pięć genów, znanych jako PRDM16, PAX3, TP63, C5orf50 i COL17A1, które są związane z różnym wyglądem twarzy. Te powiązania oznaczają prawdopodobieństwo wystąpienia pewnego kształtu twarzy, które można oszacować.

Pełne obrazowanie portretu z DNA pozostaje wciąż odległą perspektywą. Jednakże medycyna sądowa już teraz posiada potężne narzędzia bazujące na DNA. Dzięki ostatnim wynikom badań, DNA może być użyte do przewidzenia koloru włosów i oczu, a z badania krwi można wywnioskować ludzki wiek. (PAP)

bep/ ula/

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-19566022

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024