Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
16.09.2012 aktualizacja 16.09.2012

Piknik naukowy hucznym początkiem Lubelskiego Festiwalu Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Widowiskowe wybuchy, testowanie działania okularów przeciwsłonecznych czy usuwanie rdzy za pomocą ultradźwięków - to niektóre z niemal stu atrakcji niedzielnego Pikniku Naukowego w Lublinie, który był częścią rozpoczynającego się w weekend IX Lubelskiego Festiwalu Nauki.

W ramach Pikniku Naukowego, można było m.in. zrozumieć, jak fermentuje piwo czy jogurt, przekonać się, dlaczego owady nartniki umieją sunąć po powierzchni wody oraz zobaczyć, jak różnie wyglądają szczepy bakterii wyhodowane z różnych źródeł, np. z łazienki, z buta czy … z ludzkiego oddechu.

Piknik był częścią Lubelskiego Festiwalu Nauki, który zainaugurowano w sobotę i który potrwa do 21 września. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Nauka – Wiedza – Mądrość”, a koordynowana jest przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

„Od poniedziałku do piątku w instytutach i uczelniach Lublina, Dęblina, Puław, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i Stalowej Woli zaplanowaliśmy 1000 różnych projektów, dla odbiorców z wszystkich grup wiekowych” - mówił w rozmowie z PAP wicedyrektor komitetu organizacyjnego Lubelskiego Festiwalu Nauki, dr Andrzej Zykubek.

Dodał, że festiwal nauki to tak naprawdę zabawa z nauką. „Chcemy pokazać, że nauka jest czymś pasjonującym, że jest fajna. Chcemy uchylić rąbka tajemnicy, pokazać, co się skrywa w laboratoriach, bo my te laboratoria otwieramy na tydzień. Przychodzą do nas młodzi, ciekawi ludzie. Mamy nadzieję, że to są przyszli naukowcy - oby polscy nobliści” - stwierdził Zykubek.

Naukowiec podkreślił też, że oprócz popularyzacji wiedzy, festiwal nauki to znakomita platforma porozumienia lubelskich uczelni. Dzięki temu, że uczelnie otwierają się i pokazują, co się w nich dzieje, powstają m.in. wspólne projekty i pomysły dotyczące badań. „W ten sposób pokazujemy, że Lubelszczyzna to nie tylko piękna kraina pod względem geograficzno-przyrodniczym, ale również pod względem intelektualnym. Pokazujemy, że jesteśmy z siebie dumni i że to nie jest żadna Polska B czy C”

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w niemal 100 obiektach w Lublinie, Puławach, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i Stalowej Woli. W ramach festiwalu przewidziano blisko 3 tys. godzin wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych, doświadczeń i warsztatów, a także ponad 100 projektów (w tym np. spektakle, koncerty czy wystawy).

Jednym z patronów medialnych festiwalu jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP – Nauka w Polsce

lt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024