Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
27.09.2012 aktualizacja 27.09.2012

Piątkowy wieczór w Toruniu będzie Europejską Nocą Naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W piątek 28 września odbędzie się III Toruńska Noc Naukowców, nazwana „europejską”. Będzie to okazja do sprawdzenia, co mają do zaprezentowania naukowcy w dziedzinie chemii, genetyki, astronomii, a także kulinariów.

Studenckie koło chemików zaprezentuje ciekawe doświadczenia chemiczne, w których będzie można znaleźć nawiązania do różnych imprez sportowych. Odbędą się też zajęcia warsztatowe „Ogień, światło i dźwięk”, w trakcie których będzie okazja zbadać różne ciecze, w tym takie, które „pobudza” tylko światło ultrafioletowe.

 
 
Warsztatom towarzyszyć będzie interaktywna, objazdowa wystawa WODA. Prezentuje ona w przystępny sposób zjawiska zachodzące w środowisku wodnym. Wszystkie eksponaty wystawy obsługiwane są przez odwiedzających.

Innym interesującym pokazem będzie prezentacja obróbki szkła w warsztacie szklarskim. Będzie można poznać tajniki dmuchania, wyginania, cięcia i formowania różnych kształtów ze szkła, a nawet spróbować swoich sił w tej niezbyt łatwej sztuce.

 
Pokaz Inżynierii tkankowej w medycynie XXI wieku zaprezentują badacze z Zakładu Inżynierii Tkankowej Collegium Medicum. Jak podkreślają organizatorzy, inżynieria tkankowa jest nową, ale intensywnie rozwijającą się dyscypliną naukową, która stwarza alternatywne rozwiązania zmieniające sposób podejścia do leczenia przy pomocy przeszczepów oraz uzupełniania ubytków narządów i tkanek.

Przedstawione zostaną też kulisy prac genetyka sądowego i na ile różnią się one od filmowej fikcji serialu CSI. W trakcie imprezy przedstawiony zostanie przebieg badań śladów biologicznych od momentu ich ujawnienia aż do uzyskania profilu genetycznego osoby, która dany ślad pozostawiła.

 
Elektrostymulacja mięśni będzie tematem przewodnim pokazu przygotowanego przez Katedrę i Zakład Laseroterapii i Fizjoterapii Collegium Medicum. Jest to zabieg poprawiający krążenie krwi, pobudzający mięśnie, jak również wspomagający utratę zbędnych kilogramów, podczas którego na ciele umieszcza się elektrody stymulujące pracę mięśni. Każdy uczestnik Nocy Naukowców będzie mógł doświadczyć elektrostymulacji mięśni na własnej skórze.

A z innych tematów wykłady o okrywaniu planet oraz kolorowym świecie roślin.

„Ogniem i chochlą” to z kolei warsztaty mające za zadanie przybliżyć dawne, często już zapomniane, sposoby przygotowywania potraw.

 
Warsztaty dotyczące "Sprawności fizycznej w niepełnosprawności" przygotowali pracownicy Katedry i Zakładu Podstaw Kultury Fizycznej Collegium Medicum. Chętni będą mogli między innymi osobiście przekonać się jak trudno jest poruszać się na wózku inwalidzkim, jak jest on wykorzystywany w sporcie (w zespołowych grach sportowych typu rugby i koszykówka) oraz dowiedzieć się jak udzielać pomocy osobom niepełnosprawnym.

Wstęp na imprezy jest bezpłatny, jednak niektóre wymagają wcześniejszych zapisów.

Pełny program Europejskiej Nocy Naukowców w Toruniu dostępny jest na stronie internetowej http://nocnaukowcow.torun.pl/

Noce naukowców odbędą się też w innych miastach Polski, m.in. w Olsztynie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Tarnowie, Nowym Sączu, Gliwicach i Niepołomicach. Ich opisy można znaleźć pod adresem http://www.nocnaukowcow.pl/

PAP - Nauka w Polsce

cza/ krf/ olz/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024