Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
30.09.2012 aktualizacja 30.09.2012

Uniwersytety: Medyczny i Łódzki podpisały porozumienie o współpracy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Tworzenie wspólnych centrów badawczych, wspólnej bazy laboratoryjnej czy prowadzenie wspólnych kierunków studiów - to elementy porozumienia o współpracy, jakie podpisali w piątek w Łodzi rektorzy Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego.

Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej wspólną dla obu uczelni inaugurację nowego roku akademickiego, rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Paweł Górski, porozumienie ma doprowadzić do zbudowania w Łodzi silnego ośrodka naukowo-dydaktycznego o międzynarodowym znaczeniu.

"To nasza odpowiedź na politykę ministerstwa nauki, która zmierza do konsolidacji placówek naukowo-badawczych ze względu na większy potencjał inwestycyjny" - dodał.

Górski zwrócił uwagę, że "treść porozumienia obejmuje wszystkie aspekty życia akademickiego". Uczelnie będą tworzyć wspólne centra badawcze i bazę laboratoryjną, prowadzić wspólne kierunki studiów, jak również wspólnie prowadzić studium języka polskiego dla obcokrajowców. Zamierzają również prowadzić wspólną bibliotekę akademicką i wykorzystywać obiekty sportowe należące obecnie do obu uczelni.

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel dodał, że porozumienie "otwiera nowy etap we współpracy obu uniwersytetów".

Na obu uczelniach powołane zostaną zespoły robocze, których zdaniem ma być "szczegółowe opracowanie zasad współpracy". Według porozumienia wspólne placówki Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Łódzkiego będą mogły rozpocząć działalność od 1 października przyszłego roku, a wspólne kierunki studiów mogą być uruchomione od 1 października 2014 roku.

Podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego obie uczelnie wręczyły tytuł doktora honoris causa laureatowi Nagrody Nobla z dziedziny chemii z 2004 roku, prof. Aaronowi Ciechanoverowi. Izraelski naukowiec jest jedną z czołowych postaci współczesnej biochemii.

Ciechanover otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii (wraz z prof. Avramem Hershko i Irwinem Rose) za "odkrycie cyklicznego mechanizmu degradacji białek w organizmach wyższych z udziałem ubikwityny".

Promotorami w postępowaniu o przyznanie honorowych doktoratów byli rektor UM prof. Paweł Górski oraz prof. Wanda M. Krajewska z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. Aaron Ciechanover urodził się w 1947 r. w Hajfie w Izraelu. Jego rodzice pochodzili z Polski. W 1973 r. ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, doktoryzował się w dziedzinie biochemii w Instytucie Technion. Współpracował z Avramem Hershko, a rezultatem tej współpracy było odkrycie UPS - podstawowego szlaku służącego do niszczenia uszkodzonych białek. Odkrycie znalazło zastosowanie w praktyce do tworzenia leków przeciwnowotworowych.

Obecnie pracuje na Wydziale Lekarskim Izraelskiego Instytutu Technicznego-Technion w Hajfie, gdzie prowadzi laboratorium badawcze i zajęcia z biochemii.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ ls/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024