17.07.2019
PL EN
01.10.2012 aktualizacja 01.10.2012

Rozpoczął się rok akademicki na Politechnice Warszawskiej

PAP © 2012 / Tomasz Gzell PAP © 2012 / Tomasz Gzell

O konieczności zacieśniania współpracy Politechniki Warszawskiej z gospodarką i administracją oraz potrzebie realizacji strategii rozwoju uczelni mówił podczas poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego w Warszawie nowo wybrany rektor prof. Jan Szmidt.

Nowy rok akademicki na Politechnice Warszawskiej zbiegł się z początkiem nowej kadencji władz wybranych na lata 2012-2016. Nowym rektorem uczelni został prof. Jan Szmidt, wcześniej dziekan Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu nowo wybrany rektor, mimo niżu demograficznego, z którym borykają się uczelnie wyższe, liczba kandydatów na politechnice w tym roku wzrosła. "Nasi absolwenci w opiniach pracodawców są wymieniani jako najlepsi w Polsce, a tylko kilka procent naszych absolwentów po ukończeniu studiów - tak się zresztą dzieje w większości renomowanych uczelni w kraju - ma kłopot ze znalezieniem pracy" - powiedział prof. Szmidt.

Mówca zauważył, że Politechnika Warszawska wchodzi w nowy rok akademicki z "napiętym budżetem finansowym". "Prowadzenie kształcenia i badań na bardzo wysokim poziomie nie tylko wymaga ogromnego wysiłku, wiedzy, zaangażowania (...), ale także środków finansowych" - podkreślił rektor, dodając, że podstawowym zadaniem uczelni w najbliższej kadencji będzie pozyskanie środków finansowych niezbędnych do jej rozwoju. "Nie możemy realnie liczyć na wzrost podstawowych dotacji (...) Cały rozwój musi odbywać się dzięki naszym zabiegom i współpracy z gospodarką i administracją" - powiedział.

"Wielką rolę odgrywa strategia rozwoju Politechniki Warszawskiej. Wyznacza ona kierunki, ale chcielibyśmy ją skonfrontować ze strategią rozwoju szkolnictwa wyższego" - dodał. Później przypomniał też, że uczelnia pozyskała ze środków unijnych 60 mln euro na budowę dużego ośrodka badawczego - Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii.

Podczas inauguracji odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego do studentów i władz uczelni. Przedstawiciele studentów pierwszego roku otrzymali z rąk rektora indeksy, a wyróżnionym przez władze uczelni pracownikom nadano stopnie doktorskie.

Wśród gości poniedziałkowej inauguracji byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Daria Lipińska-Nałęcz, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber oraz rektorzy wielu uczelni wyższych.

Wykład inauguracyjny pt. "Wybrane perspektywy dla inżynierii i medycyny" wygłosił prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

1 października rok akademicki rozpoczęło na Politechnice Warszawskiej 33 tys. studentów, w tym ponad 6,3 tys. na pierwszym roku studiów. Tegoroczni maturzyści mogli ubiegać się na Politechnice Warszawskiej o przyjęcie na 30 kierunków, z których największym powodzeniem cieszyły się m.in. budownictwo, geodezja i kartografia, architektura i biotechnologia. W tym roku o przyjęcie na studia ubiegało się na Politechnice Warszawskiej ponad 15 tys. kandydatów, czyli o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019