17.07.2019
PL EN
04.10.2012 aktualizacja 04.10.2012

Prezydent: ludzie nauki powinni radzić młodym w wyborze drogi życiowej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Młodym Polakom, którzy właśnie rozpoczynają studia, doświadczeni naukowcy powinni tłumaczyć, że nie wszystkie wybory związane z karierą otwierają życiowe szanse - mówił prezydent Bronisław Komorowski w środę podczas uroczystości wręczenia nominacji profesorskich.

W Pałacu Prezydenckim Komorowski wręczył nominacje profesorskie 58 przedstawicielom świata nauki i sztuki. Wśród naukowców przeważali humaniści, których było 24. Jednym z pięciu nominowanych artystów był muzyk jazzowy, pianista, kompozytor i aranżer Włodzimierz Nahorny.

Prezydent zastanawiał się, na ile młodzi Polacy rozpoczynający studia, traktują swój wybór związany z kierunkiem kształcenia "jako inwestycję we własną karierę, a na ile - jako inwestycję w charakter i tożsamość". Podkreślił, że naukowcy są ludźmi "w jakiś sposób wyróżnionymi lub też obarczonymi większym doświadczeniem" i właśnie oni powinni mieć odwagę "ostrzegania innych ludzi i mówienia o sprawach wyboru w sposób racjonalny i sensowny".

Podczas środowej uroczystości Bronisław Komorowski wręczył też odznaczenia państwowe.

"Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz popularyzacji nauki w Polsce i na świecie oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej" Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymał b. prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Andrzej Legocki. Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski udekorowani zostali profesorowie Maciej Geller i Franciszek Ziejka, a Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał prof. Tadeusz Luty. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski trafił do prof. Ewy Bartnik i prof. Aleksandra Jabłońskiego.

Prezydent wręczył również - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej - Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski. Udekorował nimi dr hab. Teresę Michałowską i dr. hab. Czesława Waszkiewicza, a Złotym Krzyżem Zasługi - dr hab. Barbarę Klajnert. Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie historii literatury Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała prof. Teresa Kostkiewicz.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/ mag/

Copyright © Fundacja PAP 2019