Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
07.10.2012 aktualizacja 07.10.2012

Komary znalazły sposób na moskitiery

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komary przenoszące zarodźce malarii znalazły sposób na ominięcie nasączonych środkami owadobójczymi moskitier - zaczęły atakować swoje ofiary o innej porze - donosi magazyn "Journal of Infectious Diseases".

Do tej pory siatki nasączone insektycydami były jedną z najbardziej efektywnych metod walki z rozprzestrzenianiem się malarii. Większość moskitów z rodzaju Anopheles przenoszących zarodźce Plasmodium falciparum to owady nocne, a moskitiery stanowiły zarówno broń mechaniczną, jak i chemiczną.

Tymczasem okazuje się, że owady już wiedzą, jak obejść ludzkie metody. Lokalna populacja moskitów w Beninie zaczęła po prostu żerować o innej porze - czytamy w jednym z blogów serwisu Scientific American. Zamiast kąsać o godz. 2-3 nad ranem, robiła to o godz. 5 rano.

Już wcześniej istniały podejrzenia, że moskity nie we wszystkich przypadkach kąsają w nocy, głównie ze względu na to, że wskaźniki zachorowań na malarię nie spadały znacząco w miejscach, gdzie wprowadzano moskitiery. Nowe badanie przeprowadzono w dwóch lokalizacjach w Beninie, przed, w trakcie i po wprowadzeniu ochrony w postaci moskitier. Badacze wyłapywali moskity i zapisywali, o jakiej porze zostały one złapane.

Wszystkie złapane komary należały do gatunku Anopheles funestus. Naukowcy sprawdzali, czy owady są odporne na pyretrynę, będącą naturalnym insektycydem, ale żaden nie był.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, czy inna pora żerowania wynika z ewolucji, czy też po prostu ze zmiany zachowań. Możliwe, że moskity mają genetyczne predyspozycje do różnicowania pory zdobywania pożywienia, a wprowadzenie siatek wyeliminowało te, które jadały o "niewłaściwej" porze. Poza tym moskity mogą być na tyle elastyczne, że potrafią się nauczyć, kiedy najlepiej lecieć na żer.

Taka adaptacja może mieć swoje dobre strony - moskity atakujące o świcie mają większe szanse na wykrycie przez człowieka, choć potencjalnej ofiary nie chroni już moskitiera. Poza tym mogą skorzystać na tym także drapieżniki polujące o świcie - żaby, jaszczurki i ptaki, ale stracą na tym nietoperze, które najczęściej żerują przed świtem. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024