Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.10.2012 aktualizacja 10.10.2012

Archeolodzy odkryli grób kobiety-kowala sprzed 4000 lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy badający jeden grobów z epoki brązu odkrytych w północno-wschodniej Austrii ustalili, że znajdują się w nim szczątki kobiety zajmującej się za życia obróbką metali – informuje serwis internetowy Austrian Independent.

Odkrycia grobu z epoki brązu pochodzącego z ok. 2000 r. p.n.e. dokonano cztery lata temu na stanowisku w miejscowości Geitzendorf w powiecie Korneuburg w Dolnej Austrii, położonym na północ od Wiednia.

Archeolodzy odkryli w grobie na głębokości 145 centymetrów pod powierzchnią ziemi szkielet kobiety zmarłej w wieku ok. 45-60 lat oraz rozmaite artefakty wskazujące, że mogła się zajmować kowalstwem i wyrobem metalowej biżuterii.

Wśród artefaktów odkrytych obok kości znajdowało się kowadło, młoty i krzemienne dłuta, a także niewielkie metalowe ozdoby, które mogły być wykonane przez zmarłą i należeć do niej.

Według Ernesta Lauermanna, eksperta z Muzeum Historycznego Dolnej Austrii kierującego badaniami znaleziska, w epoce brązu w grobach bardzo często umieszczano przedmioty związane z zawodem wykonywanym przez zmarłą osobę.

W przypadku badanego grobu na stanowisku Geitzendorf odkryte przedmioty służyły prawdopodobnie do wyrobu biżuterii.

Naukowcy nie spodziewali się ustalenia, że w epoce brązu wyrobem biżuterii mogła zajmować się kobieta, gdyż dotychczas uważano, że tym rzemiosłem zajmowali się wyłącznie mężczyźni.

Grób kobiety-kowala jest jednym z 15 grobów odkrytych na stanowisku Geitzendorf. Badanie zawartości pozostałych grobów nie zostało jeszcze ukończone. (PAP)

jot/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024