Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.10.2012 aktualizacja 10.10.2012

Małpy też podejmują nieracjonalne decyzje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podczas podejmowania decyzji dotyczących różnych przedmiotów ludzie starają się określić ich przybliżoną wartość, co - choć często przydatne - może prowadzić do irracjonalnych wyborów. Podobnie postępują małpy - podał magazyn "PLoS ONE".

Jerald Kralik i jego koledzy z prywatnej amerykańskiej uczelni Dartmouth College badali zachowanie rezusów, którym podsuwali smakołyki. Małpy np. wyżej oceniały pojedynczy owoc, niż ten sam owoc w zestawieniu z pożywieniem o ich zdaniem niższej wartości - w tym przypadku warzywem.

Badacze uważają, że to zachowanie przypomina ludzkie; w jednym z poprzednich badań uczestnicy mieli do wyboru 24-elementowy komplet zastawy stołowej, który oceniali wyżej, niż ten sam w połączeniu z 16 dodatkowymi elementami, w tym dziewięcioma uszkodzonymi.

Proces podejmowania decyzji u ludzi i innych naczelnych wyewoluował - zdaniem badaczy - w kierunku mniejszego skomplikowania wyborów pomiędzy dużymi grupami przedmiotów, co może prowadzić do irracjonalnych decyzji - podał serwis ScienceDaily.

"Ludzie często oceniają grupę - kosztowności, produktów spożywczych czy innych ludzi - według średniej, a nie jako sumę jej części. Nasze badanie pokazuje, że także małpy to robią, co sugeruje, że zarówno małpy, jak i ludzie odziedziczyli ten sam sposób upraszczania świata wokół, ułatwiając sobie wybory, czasem kosztem ich racjonalności" - powiedział Kralik. (PAP)

mrt/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024