Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
18.10.2012 aktualizacja 18.10.2012

Lodowce pękają w obecności dwutlenku węgla

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wiele badań dokumentowało fakt, że nadmierna ilość dwutlenku węgla powoduje ocieplenie klimatu oraz topnienie lodowców. Nowe analizy pokazują, że cząsteczki CO2 mogą mieć bezpośredni wpływ na pękanie lodowców - podał magazyn "Journal of Physics D: Applied Physics".

Naukowcy z Massachusetts Institute for Technology (USA) utrzymują, że wytrzymałość lodu znacznie spada w obliczu zwiększonej koncentracji cząsteczek CO2, czyniąc go bardziej podatnym na pęknięcia tak, jak było ostatnio w przypadku lodowca Pine Island, z którego odłamała się odłamała się ogromna góra lodowa.

Czapy lodowe i lodowce pokrywają 7 proc. powierzchni Ziemi i odbijają 80 proc. światła słonecznego, które dociera do planety i podtrzymuje temperaturę. Zatrzymują też dużo węgla, wychwytując z atmosfery dużą ilość CO2 - podał serwis EurekAlert.

"Jeśli czapy lodowe i lodowce będą wciąż się łamać na kawałki, powierzchnia narażona na kontakt z powietrzem będzie coraz większa, a to może prowadzić do przyspieszonego topnienia i zmniejszenia pokrywy lodowej na świecie" - powiedział autor badania prof. Markus Buehler, dodając, że konsekwencje tych zmian muszą być jeszcze zbadane, ale mogą przynieść dalsze zmiany klimatu.

Buehler wykonał serię symulacji komputerowych na poziomie atomów, aby przeanalizować dynamikę cząstek i rolę CO2 w pękaniu lodu. Odkrył, że lód wystawiony na działanie dwutlenku węgla łatwiej się rozpada.

Zmniejszona wytrzymałość lodu nie jest spowodowana bezpośrednimi zniszczeniami powodowanymi przez cząsteczki CO2. Chodzi tutaj raczej o fakt, że siła wiązań wodorowych między cząsteczkami w kryształach lodu zmniejsza się przy zwiększonej koncentracji CO2. Dzieje się tak z powodu konkurowania CO2 z cząsteczkami wody.

Molekuły CO2 powodują postępujące zniszczenia w głębi lodu, co sprawia, że lód staje się kruchy w mikroskopijnej skali. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024