Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
18.10.2012 aktualizacja 18.10.2012

Centrum Badań Zaawansowanych przy Politechnice Wrocławskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Centrum Badań Zaawansowanych (IBM Center for Advanced Studies on Campus) powstanie przy Politechnice Wrocławskiej i będzie efektem dobrej współpracy uczelni i firma IBM.

Jak poinformował PAP w środę Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej uczelnia podpisze umowę z międzynarodowym gigantem informatycznym, na mocy której na Politechnice Wrocławskiej powstanie wyspecjalizowany ośrodek, którego celem będzie rozwijanie współpracy naukowo-badawczej i biznesowej pomiędzy oboma instytucjami. Podpisanie umowy nastąpi w czwartek.

Dodał, że kooperacja uczelni i IBM ma pomóc także w kształceniu studentów, doktorantów i pracowników naukowych oraz podniesieniu konkurencyjności Politechniki Wrocławskiej na rynku szkolnictwa wyższego. Dodatkowo umożliwi praktyczne wykorzystywanie produktów IBM na zajęciach dydaktycznych prowadzonych na uczelni.

Współpraca wrocławskiej uczelni i jednego z najbardziej znanych koncernów informatycznych trwa od kilka lat. W 2007 r. obie strony podpisały porozumienie, dzięki któremu studenci w ramach praktyk uzyskali dostęp do nowoczesnego oprogramowania oraz różnorakich rozwiązań w dziedzinie IT. Praktyki umożliwiły im pozyskanie wysoce specjalistycznej wiedzy i dały szansę na uczestniczenie w przedsięwzięciach innowacyjnych zarówno od strony koncepcyjnej, jak i technologicznej. Uczelnia natomiast zyskała możliwość udziału w projektach badawczo-naukowych, realizowanych w ramach programu IBM University Relations.

W 2009 r. zapadła decyzja o otworzeniu we Wrocławiu Zintegrowanego Centrum Dostarczania Usług IT IBM. Rok później IBM Polska oraz Politechnika Wrocławska podpisały umowę o powstaniu pierwszego w kraju Wielozadaniowego Centrum ds. Cloud Computing. Dzięki współpracy ze światowym gigantem informatycznym organizowane są praktyki edukacyjne Multipurpose Cloud Center (mc2).

Ponad 600 studentów politechniki uczyło się nowych technologii, zapoznawało z działalnością korporacji oraz mogło wykazać się kreatywnością w rozwiązywaniu zadań IT. W tym roku najlepsi praktykanci odwiedzili IBM Haifa Research Lab w Izraelu.

Wrocławska uczelnia została także zaproszona przez IBM do udziału w dwóch międzynarodowych zespołach. Pierwszy z nich „IBM Academic Skills Cloud” to projekt olbrzymiej „chmury edukacyjnej”, skupiający dwadzieścia jednostek akademickich z całego świata. Natomiast IBM Cloud Academy to elitarne stowarzyszenie szkół wyższych pracujących w technologiach Cloud Computing.

W lipcu 2012 r. senat uczelni zdecydował o powołaniu do życia Centrum Naukowego Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych, którego misją jest dbałość o rozwój współpracy Politechniki z koncernem IBM.

PAP - Nauka w Polsce

umw/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024