23.02.2020
PL EN
02.11.2012 aktualizacja 02.11.2012

Ocieplenie klimatu może zmienić kierunek ewolucji płazów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmiany klimatu mogą wpływać na kierunek ewolucji tropikalnych żab w Panamie - uważa badacz ze Smithsonian Tropical Research Institute.

Większość spośród 6 tys. gatunków żab na świecie składa skrzek w wodzie. Jednak wiele tropikalnych gatunków robi to poza wodą, chroniąc jaja przed wodnymi drapieżnikami, np. rybami. Takie działanie wiąże się z ryzykiem wyschnięcia złożonego skrzeku.

Podczas analiz wieloletnich danych dotyczących opadów w Panamie, badacz Justin Touchon ze Smithsonian Tropical Research Institute odkrył, że ich rozkład zmienia się w taki sposób, jak przewidują modele klimatyczne. "W ciągu ostatnich czterech dekad opady w porze deszczowej stały się bardziej sporadyczne - powiedział Touchon. - Liczba dni deszczowych zmalała, a zwiększyła się liczba przerw między burzami".

Skrzek żaby z gatunku Dendropsophus ebraccatus jest wyjątkowo podatny na wysychanie. Śmierć zarodków następuje po zaledwie jednym bezdeszczowym dniu. Silne deszcze są niezbędne, aby proces rozrodu dobiegł końca, a kiedy opady stają się sporadyczne, prawdopodobieństwo wystąpienia dnia bez deszczu jest dużo wyższe i prawdopodobieństwo przetrwania zarodków się zmniejsza.

W obliczu zmiany rozkładu opadów składanie skrzeku w wodzie staje się bardziej korzystne, nie tylko dla żab Dendropsophus ebraccatus, ale i wielu innych gatunków. "Żaby Dendropsophus ebraccatus mogą składać jaja w wodzie lub na liściach, więc mogą przetrwać zmiany związane z opadami lepiej niż inne gatunki, które utraciły umiejętność składania skrzeku w wodzie" - powiedział Touchon.

Jak dodał, bycie elastycznym w kwestii składania skrzeku, daje żabom więcej możliwości i pozwala im decydować o wyborze środowiska, w którym ich potomstwo będzie miało większe szanse na przetrwanie. (PAP)

mrt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020