20.04.2024
PL EN
30.10.2012 aktualizacja 30.10.2012

Informatycy z UW mistrzami Polski w programowaniu zespołowym

Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, w składzie: Jarosław Błasiok, Mirosław Michalski i Jakub Oćwieja, zajął pierwsze miejsce w rozstrzygniętych w niedzielę w Warszawie XVII Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim. Zwycięzcy rozwiązali 10 z 11 zadań.

"Mistrzostwa Polski, to dobra okazja dla młodych zespołów do sprawdzenia się oraz świetny moment na zaprezentowanie swoich umiejętności. Udział w nich może zadecydować o tym, które drużyny pojadą w listopadzie na eliminacje regionalne" – powiedział prof. Krzysztof Diks, kierownik zawodów oraz wieloletni trener uniwersyteckich programistów. W rozmowie z PAP prof. Diks ocenił poziom zawodników jako "światowy".

Drugie miejsce zajął kolejny zespół z UW, na trzecim uplasowała się drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na czwartym - z Uniwersytetu Wrocławskiego, a na piątym - znów z UW.

Do zawodów przystąpiły 54 trzyosobowe zespoły studentów z 18 polskich uczelni. Na rozwiązanie zadań było pięć godzin. Mistrzostwa to pierwszy etap starań o uczestnictwo w wielkim finale, w którym udział wezmą najlepsi programiści z całego świata.

Kolejny etap - eliminacje regionalne, na które przyjadą programiści z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii oraz Węgier, odbędą się w listopadzie w Krakowie, a finały w lipcu przyszłego roku w Sankt Petersburgu.

Dla uczestników eliminacji przewidziano również wykłady. Jeden z nich wygłosił Marek Cygan – mistrz świata w programowaniu zespołowym, należący do grona najwybitniejszych naukowców-informatyków młodego pokolenia.

AMPPZ to krajowa odmiana konkursu informatycznego ICPC (The ACM International Collegiate Programming Contest) - Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w roku 1996 w Poznaniu.

Polacy biorą udział w międzynarodowych zawodach International Collegiate Programming Contest (ACM ICPC) od 1994 roku. Nasze drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie: w 2003 roku w Beverly Hills (USA) i 2007 roku w Tokio. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego. W ostatnich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, które w maju br. odbyły się w Warszawie, drużyna UW zajęła drugą lokatę, lepsi byli tylko zawodnicy z Rosji.