20.08.2019
PL EN
31.10.2012 aktualizacja 31.10.2012

Puszcza Amazońska pod większym nadzorem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rząd Peru rozszerzył ochronę nad Puszczą Amazońską o 600 tys. ha. Trzy nowe obszary chronione objęły najcenniejsze fragmenty puszczy. Połączą one cenne ostoje przyrody w Peru, Ekwadorze i Kolumbii – informuje organizacja ekologiczna WWF.

"Lasy deszczowe Amazonii znane są z największej różnorodności biologicznej na świecie. Żyje tam ponad 10 proc. wszystkich gatunków roślin i zwierząt, jakie występują na Ziemi. Według szacunków ekspertów WWF w Amazonii średnio co trzy dni odkrywany jest nowy gatunek. Tylko w latach 1999-2009 odkryto tam 1 200 nowych gatunków, w tym blisko 650 gatunków roślin, 260 - ryb, 220 - płazów, 55 - gadów, 40 - ssaków i 15 - ptaków" – podkreśla Paweł Średziński z WWF Polska w piśmie przesłanym we wtorek PAP.

Jednocześnie ekolodzy alarmują, że co roku giną ogromne połacie lasów deszczowych. W samej Amazonii co roku ubywa ok. 27 000 km kw. lasów, czyli obszar równy powierzchni Belgii! Jedną z najważniejszych przyczyn wycinki lasów jest gwałtowny rozwój regionalnego i światowego rynku produktów mięsnych, sojowych i biopaliw, który generuje popyt na ziemię uprawną. Szacuje się, że aż 80 proc. obszarów, z których wycięto drzewa, zajęły pastwiska dla bydła.

"Wiele drzew wycina się nielegalnie. Wylesianie przyspiesza dodatkowo przez rosnące zapotrzebowanie na drewno. Jednym z głównych odbiorców drewna z lasów deszczowych jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 mln metrów sześciennych drewna, m.in. właśnie z Amazonii. Wycięte nielegalnie drewno trafia do naszych domów w postaci egzotycznych mebli czy podłóg. Istnieją jednak systemy certyfikacji drewna gwarantujące, że pochodzi ono z legalnej wycinki, prowadzonej w sposób zrównoważony. Wybierajmy zatem drewno z certyfikatem i - o ile to możliwe - rezygnujmy z egzotycznego drewna na rzecz rodzimych gatunków" – dodaje Średziński.

Na lasy deszczowe Amazonii negatywnie wpływa także niezrównoważony rozwój, szybki wzrost gospodarczy oraz coraz większe zapotrzebowanie na energię - wyliczają ekolodzy.

Amazonia jest cenna nie tylko ze względu na niezwykłą różnorodność biologiczną. Lasy deszczowe Amazonii gromadzą aż 90-140 mld ton dwutlenku węgla. Wypuszczenie do atmosfery nawet części tego zapasu (poprzez dalsze wylesienie i zmianę przeznaczenia gruntów) przyspieszy proces globalnego ocieplenia, zmieniając standard życia, do którego przywykliśmy.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019