Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.11.2012 aktualizacja 11.11.2012

Stowarzyszenie dla Natury Wilk/Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Drapieżniki są istotnym elementem kształtującym piękno przyrody, dlatego nie trzeba się ich obawiać - przekonują członkowie Stowarzyszenia dla Natury Wilk. Od kilku lat organizują wykłady i warsztaty edukacyjne, podczas których przekazują wiedzę na temat biologii, ekologii, metod monitoringu oraz ochrony zagrożonych wyginięciem ssaków. Stowarzyszenie zrealizowało też programy telewizyjne i publikowało własne wydawnictwa.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 roku. Jego członkowie zajmują się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Oprócz badań naukowych instytucja prowadzi wiele działań edukacyjnych rozpowszechniających wiedzę na temat biologii, ekologii, metod monitoringu oraz ochrony zagrożonych wyginięciem ssaków.

"Chcemy zmienić obraz wilka w społeczeństwie. Zresztą nie tylko wilka, ale też innych drapieżników. Chodzi o to, byśmy oswoili się z faktem, że przyroda nie jest idealnym światem. Drapieżnictwo jest istotnym elementem kształtującym jej piękno" – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia dla Natury Wilk dr Sabina Pierużek-Nowak.

"Zależy nam też na tym, by jak najwięcej osób dowiedziało się, jakim zwierzęciem jest wilk, że nie trzeba się go obawiać idąc przez las” - dodała. Tymczasem - jak zauważyła, już sam język, którego używamy kreuje negatywny obraz wilka. "O niedźwiedziu czasem mówi się misio, a wilki zawsze tylko grasują, zagrażają, są krwiożercze" - powiedziała.

Łącznie w prowadzonych przez Stowarzyszenie warsztatach, prelekcjach, wykładach i stażach w latach 2010-2012 uczestniczyło ponad 1460 osób. Zajęcia edukacyjne prowadzili edukatorzy, którzy mieli specjalistyczne wykształcenie przyrodnicze, a przy tym uprawnienia pedagogiczne.

"Wszelkie spotkania, prelekcje, sytuacje, kiedy mamy do czynienia bezpośrednio z ludźmi, którzy mogą zadawać pytania, są bardzo cenne. Łatwo się wtedy uczyć od siebie i zaobserwować, czego jeszcze nie wiedzą, jakie materiały przygotować na następne spotkania. Taki bezpośredni kontakt bardzo lubimy" – powiedziała dr Sabina Pierużek-Nowak.

Prelekcje dla dzieci i młodzieży poświęcone ochronie ssaków członkowie Stowarzyszenia prowadzili zarówno w szkołach, jak i podczas imprez edukacyjnych. Wśród nich znalazły się warsztaty pt. "Polowania tajemniczych ssaków" poświęcone ekologii i ochronie nietoperzy w Malborku; seria prelekcji pt. "Tajemnice drapieżników" dla harcerzy z Hufca ZHP Węgierska Górka biorących udział w XIX Eko-Rajdzie w Rajczy, zajęcia w Parowej, Wilkowicach, Skoczowie, Warszawie i Górkach Wielkich.

Stowarzyszenie poprowadziło też kilkanaście specjalistycznych warsztatów edukacyjnych w formie kilkudniowych szkoleń, których uczestnicy zapoznawali się z najnowszą wiedzą dotyczącą ekologii wybranych gatunków ssaków, a także uczyli się różnorodnych metod ich monitoringu i ochrony. W warsztatach brali udział przede wszystkim studenci polskich i zagranicznych uczelni wyższych, ale także leśnicy i przyrodnicy.

Stowarzyszenie zorganizowało też warsztaty w Beskidzie Żywieckim na temat biologii i ochrony dużych ssaków drapieżnych dla studentów Wiltshire College z Wielkiej Brytanii. Wraz z brytyjską organizacją Wolves and Humans Foundation członkowie Stowarzyszenia zorganizowali wilcze seminarium dla angielskich i holenderskich miłośników tych drapieżników.

Stowarzyszenie uczestniczyło w realizacji programów telewizyjnych - odcinka pt. „Nocka nocków” z serii „Dzika Polska” oraz jednego z odcinków serii „Badacze Natury” emitowanych w I programie TVP oraz TV Polonia.

W styczniu 2011 r. opracowało i wydało książkę edukacyjną pt. „Wilki na zachód od Wisły”. Wydawnictwo prezentuje przebieg zachodzącego obecnie procesu rekolonizacji zachodniej Polski przez wilki, informacje o liczebności, rozmieszczeniu i elementach ekologii wilka w tej części kraju, oparte na 10 latach badań prowadzonych przez organizację.

Dr Sabina Pierużek-Nowak współtworzyła jeden z rozdziałów książki pt. „The world of wolves” wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu w Calgary; jest też współautorką książki pt. „Obszary Natura 2000 na Podkarpaciu”, wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk opracowali trzy rozdziały anglojęzycznego poradnika wydanego przez niemiecką fundację EuroNatur. Podręcznik jest poświęcony minimalizowaniu negatywnych wpływów infrastruktury transportowej na środowisko, a w szczególności na siedliska zagrożonych gatunków zwierząt.

"Prowadzimy regularnie aktualizowaną stronę internetową (www.polskiwilk.org.pl), w wersji polskiej i angielskiej, na której znajduje się szereg podstron edukacyjnych, zawierających informacje dotyczące ekologii, problemów ochrony, metod rozwiązywania konfliktów z działalnością człowieka w odniesieniu do wilka, rysia, niedźwiedzia, mniejszych ssaków drapieżnych oraz nietoperzy, a także atrakcyjne zdjęcia oraz filmy" - wyjaśnia dr Pierużek-Nowak. Strona zawiera także specjalną zakładkę dla hodowców dotyczącą metod ochrony zwierząt gospodarskich oraz postępowania w sytuacji wystąpienia szkód od drapieżników.

Stowarzyszenie ma swój profil w serwisie Facebook. Filmiki ilustrujące rezultaty badań i monitoringu gatunków są dostępne też w serwisie YouTube (http://www.youtube.com/user/SDNWILK).

"Rekordzistą pod względem wyświetleń jest filmik z przejść górnych dla zwierząt na A4, który ma już ponad 3600 wyświetleń (http://www.youtube.com/watch?v=clcpDLnY458&feature=plcp). Film ten dotarł nawet do USA, gdzie w oparciu o niego i wywiad z nami, został opublikowany artykuł o przydatności przejść dla zwierząt w Polsce" - powiedziała dr Pierużek-Nowak.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk otrzymało m.in. nagrodę w konkursie "Eko Aktywni 2011" organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach; "Infra Eco Network Europe Award" za projekt rozwiązywania konfliktów pomiędzy infrastrukturą transportową i łącznością ekologiczną w Polsce; "Traveler 2009" - nagrodę miesięcznika "National Geographic" w kategorii Społeczna Inicjatywa Roku; I miejsce w konkursie Hewlett-Packard "W harmonii z przyrodą" za projekt "Aktywna ochrona wilka w Polsce - rozwiązywanie konfliktów pomiędzy drapieżnikami i hodowcami".

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024