Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
07.11.2012 aktualizacja 07.11.2012

Papugi też potrafią używać narzędzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Urodzona w niewoli papuga kakadu zaskoczyła austriackich badaczy, pomagając sobie "narzędziami", aby dosięgnąć jedzenia - poinformował portal BBC News.

Nigdy nie zaobserwowano takiego zachowania u tego gatunku na wolności.

Badacze z Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Oksfordzkiego i Instytutu Ornitologicznego Maxa Plancka sfilmowali, jak kakadu Figaro kilkukrotnie odłupywała drzazgi od drewnianej belki i manewrując dziobem używała ich do przysuwania sobie orzechów, znajdujących się po drugiej stronie ogrodzenia.

Naukowcy są zdania, że jest to pierwszy zarejestrowany dowód na to, że papugi potrafią posługiwać się narzędziami. Wyniki opisano w magazynie "Current Biology".

"Nigdy wcześniej nie było doniesień na temat papug strugających narzędzia z drewna i używających ich później z dużą finezją" - powiedział autor badania prof. Alex Kacelnik z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Podczas gdy ptaki z rodziny krukowatych, jak wrona brodata, znane są z posługiwania się narzędziami na wolności, ta umiejętność jest rzadko spotykana wśród innych ptasich gatunków.

Badacze zaobserwowali nietypowe umiejętności Figaro, kiedy ten bawił się kamykiem i przypadkowo wyrzucił go poza swoją klatkę. Po kilku nieudanych próbach dosięgnięcia zabawki pazurami, ptak złapał dziobem patyk i starał się ją przysunąć.

Przeprowadzono serię testów. W pierwszym z nich Figaro bez powodzenia starał się wykorzystać do przysunięcia orzecha patyk, który okazał się za krótki. Właśnie wtedy zrobił sobie narzędzie w postaci dużej drzazgi odłupanej od kawałka drewna. Tym razem próba zdobycia orzecha zakończyła się sukcesem.

Eksperymenty powtarzano przez trzy dni. Kakadu za każdym razem udawało się dosięgnąć do orzecha, a w miarę upływu czasu coraz lepiej radziła sobie z wyrobem narzędzi.

"To tak, jakby odkryła rozwiązanie i potem wprowadzała je w życie" - powiedział o papudze prof. Kacelnik, dodając, że zachowanie ptaka może świadczyć o wysokim poziomie inteligencji. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024