07.07.2020
PL EN
07.11.2012 aktualizacja 07.11.2012

Kielce: kolejny kierunek z prawem do doktoryzowania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Literaturoznawstwo to kolejna dyscyplina, w której Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach będzie miał prawo do doktoryzowania - powiedział we wtorkowej rozmowie z PAP rektor uczelni prof. Jacek Semaniak. Decyzję w tej sprawie podjęła Centralna Komisja ds. Tytułów i Stopni Naukowych.

To jedenaste takie uprawnienie dla uniwersytetu i trzecie dla Wydziału Humanistycznego UJK. Do tej pory na tym wydziale prawo do doktoryzowania dotyczyło historii i językoznawstwa.

Jak powiedział PAP prof. Semaniak - „podkreślić należy dynamikę w pozyskiwaniu kolejnych uprawnień. Od 2005 roku przybyło ich osiem. To ostatnie szczególnie cieszy, bo będzie dawało możliwość uruchomienia od przyszłego roku akademickiego studiów doktoranckich w zakresie literaturoznastwa.”

Rektor UJK przyznał też, że uczelnia liczy na kolejną decyzję w sprawie nowych uprawnień - „Oczekujemy na decyzję centralnej komisji dotyczącą nadawania tytułu doktora habilitowanego w zakresie nauk o zdrowiu. Dokumenty są złożone w centralnej komisji, czekamy” – powiedział prof. Semaniak.

W rozmowie z PAP rektor zdradził też, że w perspektywie kolejnych czterech lat uniwersytet powinien sięgnąć po uprawnienia do nadawania tytułów doktora habilitowanego również na kierunku nauk politycznych prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Administracji a także na kierunkach: chemii, biologii i geografii na Wydziale Matematyczno—Przyrodniczym.

„Jeżeli chodzi o nadawanie stopnia doktora, to chcielibyśmy jeszcze wystąpić z wnioskiem dla naszej filii w Piotrkowie Trybunalskim w zakresie nauk o bezpieczeństwie, a w Kielcach w dyscyplinach: ochrona środowiska, matematyka i ekonomia” – dodał rektor.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2020