26.06.2019
PL EN
09.11.2012 aktualizacja 09.11.2012

Nowa super-Ziemia w układzie sześciu planet

Artystyczna wizja super-Ziemi HD 40307 g, okrążającej gwiazdę typu widmowego K2.5V. Źródło: J. Pinfield / RoPACS / University of Hertfordshire. Artystyczna wizja super-Ziemi HD 40307 g, okrążającej gwiazdę typu widmowego K2.5V. Źródło: J. Pinfield / RoPACS / University of Hertfordshire.

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył planetę pozasłoneczną, która może mieć klimat podobny do ziemskiego i warunki sprzyjające życiu. Naukowcy zaobserwowali również jeszcze dwie nowe planety w tym układzie, podnosząc aż do sześciu liczbę znanych egzoplanet w systemie HD 40307.

Odkryta super-Ziemia znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwanej (ekostrefie) w pobliżu podobnej do Słońca gwiazdy HD 40307. Ekostrefa to obszar wokół gwiazdy, w którym panują warunki umożliwiające występowanie na powierzchni planety wody w stanie ciekłym.

Nowa super-Ziemia otrzymała oznaczenie HD 40307 g. Ma masę co najmniej siedmiokrotnie większą od naszej Ziemi i okrąża swoją gwiazdę w podobnej odległości jak Ziemia Słońce.

"Gwiazda HD 40307 to idealnie spokojny, stary karzeł, nie ma więc powodu, aby nie przypuszczać, że planeta nie posiada warunków klimatycznych zbliżonych do ziemskich" - uważa Guillem Angla-Escude z Uniwersytetu Getyńskiego w Niemczech,

Do tej pory naukowcy sądzili, że w układzie HD 40307 znajdują się trzy planety. Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych przeprowadził ponowne analizy danych obserwacyjnych ze spektrografu HARPS, stosując nową technikę, która pozwoliła na wyeliminowanie sygnałów od aktywności gwiazdy i zidentyfikowanie istnienia trzech dodatkowych planet. Dzięki odkryciu mamy więc do czynienia z systemem złożonym aż z sześciu planet.

Układ planetarny HD 40307 znajduje się 42 lata świetlne od nas. Publikacja opisująca wyniki badań ukaże się w czasopiśmie naukowym "Astronomy & Astrophysics".

O odkryciu poinformował brytyjski Uniwersytet Hertfordshire. Naukowcy pracujący na tym uniwersytecie uczestniczyli do tej pory w odkryciach aż 10 proc. ogólnej liczby znanych planet pozasłonecznych.(PAP)

cza/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019