Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
15.11.2012 aktualizacja 15.11.2012

Pas planetoid może sprzyjać powstaniu życia

Trzy scenariusze ewolucji pasa planetoid. W pierwszym planeta wielkości Jowisza migruje przez pas rozpraszając go, w drugim mamy przykład Układu Słonecznego (Jowisz niedaleko zewnętrznej granicy pasa planetoid), w trzecim wielka planeta nie migruje wcale i pas jest bardzo masywny. Źródło: NASA, ESA, A. Feild (STScI) oraz R. Martin i M. Livio (STScI). Trzy scenariusze ewolucji pasa planetoid. W pierwszym planeta wielkości Jowisza migruje przez pas rozpraszając go, w drugim mamy przykład Układu Słonecznego (Jowisz niedaleko zewnętrznej granicy pasa planetoid), w trzecim wielka planeta nie migruje wcale i pas jest bardzo masywny. Źródło: NASA, ESA, A. Feild (STScI) oraz R. Martin i M. Livio (STScI).

Pas planetoid występujący w odpowiednim miejscu może być czynnikiem sprzyjającym powstaniu życia na planecie takiej jak Ziemia - informują: amerykańska NASA oraz brytyjskie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

Pomiędzy Marsem i Jowiszem znajduje się pas planetoid – tysiące brył skalnych różnej wielkości, na orbitach wokół Słońca. Być może jego istnieniu zawdzięczamy powstanie życia na Ziemi.

Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez stypendystkę NASA, Rebeccę Martin z Uniwersytetu Colorado w Boulder oraz Mario Livio z Instytutu Naukowego Teleskopu Kosmicznego w Baltimore (Space Telescope Science Institute). Uzyskane przez nich wyniki sugerują, że wielkość i położenie pasa planetoid może mieć wpływ na to, czy na planetach takich jak Ziemia rozwinie się życie.

Martin i Livio przeanalizowali modele teoretyczne i archiwalne dane obserwacyjne dotyczące planet pozasłonecznych podobnych do Jowisza i dysków wokół młodych gwiazd. Naukowcy sugerują, że położenie pasa planetoid względem planet typu Jowisza nie jest przypadkowe.

Gdy olbrzymia planeta uformuje się blisko zewnętrznej krawędzi pasa planetoid, dalszy przebieg sytuacji zależy od wzajemnej konfiguracji planety i pasa. Najbardziej idealne warunki występują w sytuacji takiej jaką mamy w Układzie Słonecznym – Jowisz po powstaniu przesunął się nieco bliżej Słońca, ale nie przekroczył pasa planetoid (jest blisko jego zewnętrznej krawędzi).

Planetoidy uważane są za potencjalne zagrożenie dla życia poprzez wywoływanie masowej zagłady gatunków na skutek upadku takiego obiektu na planetę taką jak Ziemia. Z drugiej jednak strony kolizje tych obiektów z planetami mogą być czynnikiem, który zainicjuje ewolucję skomplikowanych form życia. Planetoidy mogą być źródłem wody i cząsteczek organicznych dla planet we wczesnej fazie rozwoju.

Oprócz scenariusza, który zaszedł w Układzie Słonecznym są jeszcze dwie możliwości. Jeżeli planeta taka jak Jowisz w trakcie migracji swojej orbity przesunie się przez obszar pasa planetoid, spowoduje to rozproszenie zebranej w pasie materii. Z kolei gdy wielka planeta nie zbliży się wcale do pasa, będzie on zbyt masywny, a to spowoduje tak intensywne bombardowanie planety, że życie może wcale nie wyewoluować.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomiczal Society: Letters”. (PAP)

cza/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024