Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
16.11.2012 aktualizacja 16.11.2012

Nieregularna ekspozycja na światło może wywołać depresję

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Używanie w nocy iPada lub długie oglądanie telewizji może wywołać depresję - wynika z opublikowanych w środę badań amerykańskich naukowców. Według nich nocna ekspozycja na światło zaburza rytmy okołodobowe i wpływa niekorzystnie na poziom hormonu stresu.

U myszy regularnie wystawianych nocą na działanie światła wzrastał poziom kortyzolu - hormonu stresu - i zwierzęta generalnie wykazywały mniejsze zainteresowanie przyjemnościami, nie miały ochoty na badanie nowych przedmiotów wstawianych im do klatek, nie chciały się ruszać.

Wyniki swoich badań naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland i Uniwersytetu Rider w New Jersey opublikowali w listopadowym numerze czasopisma "Nature".

"Zawsze uważałem, że światło powinno zmieniać najpierw sen i rytmy okołodobowe, zanim wywoła zmiany w psychice i procesach uczenia się" - powiedział Samer Hattar, profesor biologii i neuronauki z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Według niego przeprowadzone badania "pomogą wykryć zagrożenie, jakim jest ekspozycja na jasne światło nocą".

"Odkryliśmy, że stała ekspozycja na jasne światło, nawet takie jak w pokoju w domu czy - jeśli jest się pracownikiem zmianowym - w miejscu pracy nocą, podnosi poziom niektórych hormonów, co może prowadzić do depresji i osłabienia funkcji poznawczych" - poinformował Hattar.

Okazało się, że jasne światło wpływa na specjalne receptory w oczach (ipRGC - samoistnie światłoczułe komórki zwojowe siatkówki), które oddziałują na część mózgu odpowiedzialną za nastrój i funkcje poznawcze. Takie same receptory mają i myszy i ludzie.

Hattar uważa, że badanie powinno zostać powtórzone na ludziach. "I nawet jeśli nie wyjdzie to tak wyraźnie jak u myszy, sadzę, że z korzyścią dla ludzi będzie gasić nocą światło. To, jak sądzę, szkody nie przynosi" - powiedział.

Brytyjska gazeta "Daily Telegraph" pisząc o tych badaniach cytuje rzecznika Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa: "Kiedy ludzie rutynowo przesiadują do późna nocą, ryzykują depresję i problemy z nauką, i to nie z powodu braku snu. Winowajcą może być także nocna ekspozycja na jasne światło lamp, komputerów, a nawet iPadów".

Gryzonie, które wcześniej poddawano niezgodnym z naturą porom ekspozycji na światło, przez dwa tygodnie leczono fluoksetyną, by obniżyć u nich poziom kortykosteronu, a tym samym wyleczyć je z depresji.(PAP)

klm/ mc/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024