18.02.2019
PL EN
19.11.2012 aktualizacja 19.11.2012

Groby Majów z ostatniej fazy okresu prekolumbijskiego odkryto w Meksyku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na stanowisku we wschodnim Meksyku archeolodzy odkryli 47 grobów Majów z XVI wieku, z okresu tuż przed przybyciem Hiszpanów – informuje serwis internetowy Art Daily.

Odkrycia dokonali naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) na stanowisku w strefie archeologicznej San Miguelito, położonym na wybrzeżu Morza Karaibskiego w rejonie miejscowości wypoczynkowej Cancun w stanie Quintana Roo na wschodnich krańcach Półwyspu Jukatańskiego.

Jak poinformowała archeolog Sandra Elizalde, kierująca pracami badawczymi na tym stanowisku, odkryte pochówki znajdowały się w pozostałościach 11. budynków mieszkalnych i w większości (30 grobów) zawierały szczątki dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które zmarły w wyniku niedożywienia i ostrej anemii.

Wyniki badań wskazują na wysoki wskaźnik śmiertelności dzieci w ówczesnej indiańskiej społeczności, wynikający ze złego stanu zdrowia i niedożywienia całej, bardzo podupadłej populacji na początku XVI wieku.

Według archeolog Adriany Velazquez Morlet, kierującej Centrum INAH w Quintana Roo, hiszpański podbój Półwyspu Jukatańskiego miał inny przebieg niż w przypadku pozostałej części Mezoameryki, gdyż znajdowało się tu wiele rzadko rozsianych miast. Ich podbój zajął Hiszpanom 20 lat, po czym najeźdźcy osiedlili się w głębi półwyspu, na terenach dzisiejszych meksykańskich stanów Jukatan i Campeche.

Indiańscy mieszkańcy wschodniego wybrzeża Półwyspu Jukatańskiego, odcięci od dotychczasowych szlaków handlowych, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich siedzib, jak to miało miejsce w przypadku stanowiska San Miguelito.

Dotychczas archeolodzy zidentyfikowali dwa etapy historii stanowiska San Miguelito; pierwszy to okres ok. 1200-1350 r., kiedy Majowie osiedlili się w tym miejscu, wznieśli większość najważniejszych budowli miasta i doprowadzili do jego rozkwitu, oraz drugi - okres kryzysu - zbieżny z hiszpańskim podbojem i zakończony opuszczeniem miasta przez mieszkańców w około 1550 roku.

Według Sandry Elizalde, w kilku z pozostałych 17-tu grobów znajdują się szczątki osób dorosłych, a niektóre z ciał jeszcze nie zostały rozpoznane ze względu na duży stopień defragmentacji szczątków.

Archeolodzy odkryli też na stanowisku fragmenty ściennych malowideł z motywami zwierzęcymi i morskimi, zdobiących ściany świątyni Majów.

Na stanowisku San Miguelito znajduje się 40 budowli Majów, z których jak dotąd 14 zostało odrestaurowanych i udostępnionych zwiedzającym. (PAP)

jot/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019