08.07.2020
PL EN
20.11.2012 aktualizacja 20.11.2012

Lemoniada zwiększa zdolność koncentracji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Słodzona w tradycyjny sposób lemoniada może być nie tylko sposobem na ochłodę i wzrost koncentracji, pomocnym również dla palaczy rzucających nałóg – podał „Daily Mail”

Naukowcy z Uniwersytetu w Georgii postanowili zbadać jaki wpływ glukoza ma na ludzką uwagę i energię. Badanie objęło 50 osób, podzielonych na dwie podgrupy z których jedna dostała do picia lemoniadę posłodzoną cukrem, a druga sztucznym słodzikiem.

Testy obejmowały dwie części. Pierwszą było samodzielne zakreślanie wyrazów przez uczestników. W drugiej zostało przeprowadzone badanie Stroopa polegające na określaniu szybkości czytania nazw kolorów bez względu na to jakim kolorem były napisane słowa.

Wyniki pokazały, że znacznie szybciej udzielała odpowiedzi grupa pijąca lemoniadę z cukrem. Dzieje się tak, ponieważ wysokie stężenie glukozy pobudza czujniki na języku, a te centra motywacyjne w mózgu.

Badacze przyznają, że picie tradycyjnej lemoniady może być też okazjonalną alternatywą dla palaczy na powstrzymanie się od kolejnego papierosa a jednocześnie sposobem na dodanie sobie energii. (PAP)

kaj/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020