Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
25.11.2012 aktualizacja 25.11.2012

Coraz szybsze topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Grenlandzki lądolód traci średnio rocznie 200 milionów ton lodu od 2003 roku i tempo to jest coraz większe - potwierdzają naukowcy z Princeton, którzy analizują zmianę jego masy za pomocą zdjęć satelitarnych.

Dwaj badacze z Princeton University, Chris Harig i Frederik Simons, w swojej najnowszej pracy zastosowali nową metodę przetwarzania danych z lat 2002-2011 z amerykańsko-niemieckiego programu GRACE (ang. Gravity Recovery and Climate Experiment), który za pomocą satelitów analizuje pole grawitacyjne Ziemi.

Naukowcy odkryli m.in. duży ubytek pokrywy lodowej wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii w 2003 i 2004 roku. Potem w 2005 i 2006 roku spadek zmniejszył się na północnym wschodzie, a zwiększył na południowym wschodzie. Tymczasem coraz więcej lodu topniało wzdłuż północno zachodniego wybrzeża, szczególnie w latach 2007-2010.

Wyniki badań opublikowano w magazynie "Proceedings of the National Academy of Science" - podał portal LiveScience.

"Badanie potwierdziło to, co już wiemy - uważa prof. Eric Rignot z UCI, naukowiec Jet Propulsion Lab NASA. - Autorzy zastosowali nową metodę, ale źródła ewentualnych błędów są identyczne jak w przypadku innych badań".

"Główną informacją wypływającą z naszego badania jest to, że doprecyzowaliśmy, gdzie zachodzi proces topnienia" - podkreślił Harig.

Z badania wynika również, że masa pokrywy lodowej w środkowej Grenlandii powoli i nieznacznie zwiększa się, co Harig i Simons kładą na karb wyższych od średniej opadów śnieżnych w tym rejonie. "To interesujące zważywszy na to, że w ocieplającym się klimacie spodziewamy się czegoś innego" - powiedział Harig.

Pomiary pokazują, że tempo topnienia przyspiesza o 9 milionów ton rocznie. Nie uwzględniono w nich jednak pomiarów z 2012 roku, kiedy to na Grenlandii stopniała rekordowa ilość lodu. "Spodziewam się, że tempo jest jeszcze większe" - podkreślił Harig.

Jeśli poziom topnienia się utrzyma, cały grenlandzki lądolód stopi się za 13 tys. lat. Zanim to się jednak stanie, spowoduje to poważne zwiększenie się poziomu wód - przypomniał badacz. Topnienie lodu na Grenlandii jest odpowiedzialne za 20-procentowy wzrost poziomu mórz, wynoszący obecnie 3,1 milimetra rocznie - dodał. Jeśli lodu na Grenlandii będzie wciąż ubywać, to ona jedna przed końcem wieku podniesie globalny poziom wód o 6 centymetrów. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024