08.07.2020
PL EN
04.12.2012 aktualizacja 04.12.2012

W środę poznamy laureatów konkursu "Popularyzator Nauki 2012"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najlepsi popularyzatorzy nauki odbiorą w środę nagrody w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki 2012" organizowanego przez serwis internetowy Nauka w Polsce PAP we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Celem konkursu, który po raz pierwszy odbył się w 2005 r., jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki polskiej wśród młodzieży i dorosłych.

W środę, podczas uroczystości w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, nagrody trafią do trzech laureatów w kategoriach: \"Naukowiec lub instytucja naukowa\" oraz \"Dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa\". Przyznane zostaną również trzy wyróżnienia dla autorów najlepszych prezentacji popularnonaukowych.

Po raz kolejny przyznana zostanie nagroda specjalna za całokształt działalności popularyzatorskiej. W ubiegłorocznej edycji jej laureatem był prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.

Do tegorocznej, VIII edycji konkursu zgłoszono blisko siedemdziesiąt kandydatur z całej Polski, czyli dwa razy więcej niż w poprzednich latach.

Kandydatury oceniało jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera.

Sylwetki uczestników konkursu były prezentowane na łamach serwisu Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl).

Wyróżnienia odbiorą też rzecznicy prasowi, których wskaże redakcja serwisu NwP, biorąc pod uwagę m.in. jakość przekazywanych informacji, pomoc w kontaktach z naukowcami, a także zaangażowanie w promocję macierzystych placówek.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu \"Popularyzator Nauki\" są m.in. prof. Magdalena Fikus, prof. Wojciech Nawrocki, dr Jerzy Jarosz, dr Stanisław Bajtlik, dr Tomasz Rożek, zespół naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Centrum Nauki Kopernik, Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, red. Wiktor Niedzicki, dział naukowy \"Gazety Wyborczej\".

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/ jbr/

Copyright © Fundacja PAP 2020