20.08.2019
PL EN
12.12.2012 aktualizacja 12.12.2012

W grobowcu z czasów V Dynastii w Egipcie odkryto starożytne posągi

Archeolodzy prowadzący badania w staroegipskiej nekropoli w Górnym Egipcie odkryli dziewięć posągów w grobowcu z czasów panowania V Dynastii – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonano na stanowisku w Abusir koło Sakkary, w odległości ok. 30 kilometrów na południe od Kairu.

Czescy archeolodzy z Instytutu Egiptologii Uniwersytetu Karola w Pradze odkryli na stanowisku dziewięć posągów, które znajdowały się w ukrytym tunelu wewnątrz wykutego w skale grobowca z czasów V Dynastii (2504-2347 r. p.n.e.), należącego do nadzorcy służby noszącego imię Iti.

Jak poinformował Mirosław Barta, kierujący pracami czeskiej misji archeologicznej, badany tunel nosi ślady splądrowania dokonanego w czasach starożytnych, ale rabusie pozostawili posągi na miejscu.

Osiem posągów wykonano z kamienia wapiennego i pokryto barwnymi zdobieniami, jeden był zrobiony z drewna. Trzy posągi zostały odkryte w ich pierwotnej stojącej pozycji, pozostałe były przewrócone prawdopodobnie przez rabusiów poszukujących kosztowności i niestety zostały rozbite, każdy na dwie części.

Zdaniem ekspertów, znalezisko może dostarczyć archeologom ważnych informacji o staroegipskich zwyczajach pogrzebowych, życiu społecznym, sztuce i dziejach V Dynastii.

Abusir stało się królewskim cmentarzyskiem w czasach założyciela V Dynastii faraona Userkafa, panującego w latach ok. 2504-2496 p.n.e., który zbudował tu świątynię i zespół kultu Słońca.

Niektórzy z następców Userkafa zbudowali w Abusir własne świątynie kultu słonecznego oraz grobowce.

Czescy archeolodzy planują dalsze prowadzenie prac wykopaliskowych na stanowisku i odkrywanie kolejnych śladów z tego okresu historii starożytnego Egiptu. (PAP)

jot/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019