16.07.2019
PL EN
20.12.2012 aktualizacja 20.12.2012

SMS-y i maile poprawią jakość wina

SMS-y i e-maile poprawią jakość wina z Trydentu na północy Włoch. Tamtejsi plantatorzy winorośli będą otrzymywać tą drogą wskazówki, kiedy je podlewać i kiedy rozpocząć winobranie.

Porady dla właścicieli winnic wysyłane SMS-em lub pocztą elektroniczną to rezultat wielkiego projektu różnych instytucji w tym regionie, także naukowych. Jego celem jest poprawa jakości produkcji trunku. Dlatego postanowiono wykorzystać osiągnięcia najnowszej technologii, wyniki badań naukowych, analizy klimatu i prognozy pogody. I tak na przykład dane dotyczące warunków gleby i stanu jej wilgotności przekazywać będą sondy zainstalowane w winnicach.

Ekspert enologii, czyli winiarstwa i koordynator całego projektu, Andrea Faustini wyjaśnił, że dzięki temu w Trydencie produkcja wina będzie procesem bardzo precyzyjnym, owocem naukowych badań i jednocześnie służyć będzie koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz środowisku. Możliwe będzie również oszczędzanie wody - dodał.

Plantatorzy zaoszczędzą także wiele czasu, bo to już nie oni osobiście, ale komputery będą obserwować ich winorośle i to one zdecydują, kiedy pora na zbiory.(PAP)

sw/ tom/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2019