12.12.2018
PL EN
07.01.2013 aktualizacja 07.01.2013

Małże inspirują naukowców do walki z nadwrażliwością zębów

Zainspirowani naturą naukowcy informują o postępie w zwalczaniu nadwrażliwości zębów. Na łamach "ACS Applied Materials and Interfaces" opisali nową, dentystyczną substancję przypominającą "klej", którym małże przyklejają się do skał i podwodnych powierzchni.

Problem nadwrażliwości zębów dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Jak oceniają Quan-Li Li z chińskiego Anhui Medical University oraz Chun Hung Chu z University of Hong Kong i ich współpracownicy, nawet trzy czwarte ludzi może odczuwać dyskomfort związany z wrażliwością zębów na pokarmy czy napoje zbyt ciepłe, zimne, słodkie albo kwaśne. Reakcja taka pojawia się wtedy, gdy ściera się twarda, zewnętrzna powłoka szkliwa na zębach, odsłaniając bardziej miękką, leżącą pod spodem zębinę. Przy okazji podrażniane są nerwy.

Nadwrażliwość można zmniejszać sięgając po specjalne gumy do żucia czy pasty do zębów. Li i Chu są jednak zdania, że najlepsza byłaby substancja, która pozwoli jednocześnie odbudować szkliwo i zębinę. W trakcie poszukiwań wypróbowali kleisty związek bardzo podobny do substancji, za pomocą której małże przywierają do różnych podwodnych powierzchni. Ich zdaniem może się ona sprawdzić i pomóc w zatrzymaniu niezbędnych minerałów blisko zębów na czas wystarczający do odbudowy ich powierzchni.

Chińscy naukowcy opisują badania laboratoryjne, w których zęby ze startym szkliwem i zębiną zanurzali w płynie zawierającym kleistą substancję oraz minerały. Efektem takiej "kąpieli" było odbudowanie szkliwa i zębiny. Zanurzanie zębów tylko w zawiesinie minerałów pomagało odtworzyć jedynie szkliwo. Zdaniem badaczy, użyta przez nich, lepka substancja "może być prostą, uniwersalną techniką pobudzającą jednoczesną remineralizację szkliwa i zębiny". (PAP)

zan/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2018