Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
08.01.2013 aktualizacja 08.01.2013

Zgłoszenia do FameLab - tylko do końca stycznia

Tylko do końca stycznia uczeni, którzy potrafią ciekawie mówić o nauce, mogą zgłosić się do konkursu FameLab. „Warto uczyć się, jak mówić o nauce, nawet jeżeli jesteśmy naukowcami i rozmawiamy między sobą”- zachęca zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji konkursu Monika Koperska.

Konkurs FameLab organizują British Council i warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Akcji partneruje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

W tym naukowym show talentów młodzi polscy naukowcy mogą wziąć udział już po raz drugi.

Zadaniem uczestników jest ciekawie i zrozumiale opowiedzieć w ciągu trzech minut o badaniach naukowych. Regulamin zabrania używania jakichkolwiek pomocy multimedialnych. Można za to posłużyć się dowolnymi innymi rekwizytami, o ile jest się w stanie samemu wnieść je na scenę i obsłużyć.

Jak przygotować się do konkursu? "Trzeba znaleźć temat, który naprawdę nas interesuje. Tymi emocjami, które w nas drzemią później można zarazić publiczność będąc już na scenie" – radzi zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla jury liczą się: "Content" (treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym), "Clarity" (jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez osobę niezajmującą się daną dziedziną) i "Charisma" (charyzma prezentera lub prezenterki oraz sposób zaprezentowania badań).

"Nie bójcie się brać udziału w FameLabie. Najgorsze, co się może zdarzyć, to to, że wygracie i pojedziecie na etap międzynarodowy. Tam nauczycie się jeszcze więcej, jeszcze bardziej uwierzycie w samych siebie i poznacie najlepszych popularyzatorów nauki z całego świata" – zachęca Koperska.

Udział w międzynarodowym finale, który odbędzie się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, jest jedną z nagród dla zwycięzcy polskiej edycji. Jej laureat dostanie też nagrodę pieniężną - 30 tys. zł na badania i 5 tys. na dowolne wydatki.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 31 stycznia 2013 r., przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: http://www.famelab.org.pl. Półfinał konkursu odbędzie się 23 lutego, a finał krajowy 27 kwietnia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Między 4 a 9 czerwca zwycięzca polskiej edycji zmierzy się w finale międzynarodowym w Cheltenham.

Każdy z dziesięciu finalistów weźmie udział w specjalnym szkoleniu z autoprezentacji oraz publicznych wystąpień, tzw. MasterClass. Zajęcia poprowadzą doświadczeniu brytyjscy i polscy trenerzy. Dzięki temu finaliści i finalistki dowiedzą się, jak mówić o swoich badaniach i nie będą mieli problemu z późniejszymi wystąpieniami na konferencjach, w mediach czy podczas starania się o granty.

"Warto uczyć się jak mówić o nauce, nawet jeżeli jesteśmy naukowcami i rozmawiamy między sobą. Nauka jest teraz najbardziej płodna na interdyscyplinarnych łączeniach między różnymi dziedzinami" – wyjaśnia Monika Koperska.

FameLab powołano do życia w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 27 krajach na świecie w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

Do udziału w pierwszej polskiej edycji konkursu zgłosiło się ponad 80 osób z całej Polski. Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.

Wszyscy, którzy chcą zobaczyć, co o konkursie mówi jego zwyciężczyni, mogą wejść na stronę internetową

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024