Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
14.01.2013 aktualizacja 14.01.2013

Współpraca badawcza Polski z Czechami i Słowacją

37 projektów naukowych bądź technicznych będzie realizowanych w latach 2013-2014 łącznie w ramach współpracy Polski z Czechami lub Słowacją. Kraje zdecydowały się zwrócić naukowcom koszty wymiany osobowej.

Jak poinformowano na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pod koniec grudnia Wspólny Komitet ds. Współpracy Polsko-Czeskiej w dziedzinie nauki i techniki zdecydował, że sfinansowanych zostanie 21 polsko-czeskich projektów badawczych. Zwycięskie projekty wybrano spośród 52 otrzymanych zgłoszeń.

Środki te mają pozwolić na zacieśnienie się współpracy między polskimi i czeskimi naukowcami. Dzięki finansowaniu pokryte mają być koszty podróży i zakwaterowania naukowców z obu krajów.

Pod koniec grudnia umowę dotyczącą podobnych zagadnień MNiSW podpisało też z kolejnym sąsiadem Polski - Słowacją. Obie strony zadeklarowały wsparcie dla polsko-słowackich projektów naukowych.

Spośród ponad 80 projektów, które napłynęły zarówno z Polski, jak i Słowacji, wybrano 16 przedsięwzięć. Realizacja wspólnych projektów zakończy się do końca 2014 roku. Badacze otrzymają środki na podróże między krajami i zakwaterowanie.

Wśród laureatów polsko-czeskiego konkursu znaleźli się matematycy z Uniwersytetu w Białymstoku - dr Tomasz Czyżycki oraz dr Agata Bezubik z Instytutu Matematyki UwB. Wspólnie z dwójką naukowców z Politechniki w Pradze będą prowadzić badania, które być może znajdą zastosowanie w przetwarzaniu danych cyfrowych. Wyniki prac posłużą w szczególności do analizy obrazu w aparatach fotograficznych i telefonach komórkowych. Cały zespół na wzajemną współpracę otrzyma 176 tys. czeskich koron.

Szczegóły na stronie MNiSW: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/konkursy-dotyczace-wspolpracy-naukowo-technicznej-z-czechami-i-slowacja-rozstrzygniete/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024