05.07.2020
PL EN
23.01.2013 aktualizacja 23.01.2013

Ciąg dalszy akcji NASK przeciw komputerowemu wirusowi Virut

Eksperci z instytutu badawczego NASK przejęli kolejne 15 domen służących do rozpowszechniania i kontrolowania szkodliwego oprogramowania o nazwie Virut - poinformował we wtorek instytut.

"Akcja ta podjęta została w bliskiej współpracy z partnerem NASK, firmą Home.pl." - poinformował instytut w przesłanym PAP we wtorek komunikacie. Eksperci NASK podkreślili, że tym samym uniemożliwili dalsze wykorzystywanie domen do działań przestępczych.

Jak zaznaczono, jest to kolejny z zapowiadanych przez instytut etapów działań podjętych na rzecz poprawy bezpieczeństwa użytkowników internetu. "NASK zaprzestaje utrzymywania między innymi domeny lometr.pl stanowiącej jeden z głównych elementów niebezpiecznej sieci. Podjęte przez NASK działanie jest kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym tygodniu procesu likwidacji zagrożenia ze strony groźnego botnetu" - przypomniano w komunikacie.

Virut to groźny wirus zarażający komputery internautów. Rozpowszechnia się między innymi poprzez luki w przeglądarkach, a także poprzez zainfekowane strony www. Grupy zarażonych komputerów tworzą tzw. botnet i służą do działań niezgodnych z prawem – zmasowanych ataków sieciowych, rozsyłania spamu, kradzieży poufnych danych. Ten niebezpieczny proceder odbywa się bez wiedzy nieświadomych zagrożenia użytkowników komputerów.

W ubiegłym tygodniu ekspertom z NASK, w czasie największej dotychczas w Polsce akcji tego typu, udało się przejąć 23 polskie domeny internetowe służące do zarządzania siecią komputerów zainfekowanych groźnym wirusem Virut.

Jak poinformowali przedstawiciele instytutu, po przejęciu komunikacji w jednym z największych botnetów na świecie, CERT Polska, działający w ramach instytutu NASK, prowadzi intensywną analizę połączeń zarażonych komputerów z internetem. "Pozyskiwane informacje o działaniach botnetu pozwolą w przyszłości na jeszcze skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniom sieciowym. Jednocześnie CERT Polska przekazuje informacje o ofiarach Viruta do operatorów sieci" - napisali.

NASK - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa funkcjonuje jako instytut badawczy, podlega Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Instytucja pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie ".pl".

PAP - Nauka w Polsce

agt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020