Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.01.2013 aktualizacja 29.01.2013

Marsjański łazik fotografuje w ciemnościach

Amerykański łazik Curiosity po raz pierwszy użył kamery na swoim automatycznym ramieniu do wykonania zdjęć w nocy, a jako oświetlenie wykorzystał białe i ultrafioletowe światła swojego instrumentu – informuje NASA.

Naukowcy postanowili w nowy sposób użyć instrumentu o nazwie MAHLI (Mars Hand Lens Imager), aby zbadać w nocy kamień nazwany „Sayunei”, w obszarze, na którym lewe, przednie koło Curiosity zdarło materiał ze skały, aby wyczyścić ją z pyłu. Rejon ten znajduje się w pobliżu planowanej operacji wiercenia w najbliższych tygodniach.

MAHLI jest kolorowym aparatem fotograficznym o zmiennej ogniskowej, z własnym źródłem światła z diod LED. Diody mogą świecić światłem białym, albo ultrafioletowym.

„Celem uzyskania obserwacji materiału oświetlonego światłem ultrafioletowym są poszukiwania materiałów fluorescencyjnych. Dane są ciągle analizowane. Jeżeli coś świeci na zielono, żółto, pomarańczowo lub czerwono pod wpływem oświetlenia ultrafioletowego, jest to oznaka fluorescencji” - powiedział Ken Edgett z Malin Space Science Systems w San Diego (USA), kierownik instrumentu MAHLI.

Łazik Curiosity znajduje się w kraterze Gale na powierzchni Marsa. Wylądował w sierpniu 2012 roku i od tej pory bada powierzchnię Czerwonej planety. (PAP)

cza/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024