Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
30.01.2013 aktualizacja 30.01.2013

Minister Kudrycka: "grafen made in Poland" ma szansę na powodzenie

Fot. PAP/ Radek Pietruszka 30.03.2012 Fot. PAP/ Radek Pietruszka 30.03.2012

Naukowcy z całego świata uczestniczą wyścigu: kto opracuje najlepszą technologię pozyskania grafenu i znajdzie dla niego zastosowanie. Szanse w tym wyścigu mają też Polacy, którzy wezmą udział w europejskim projekcie grafenowym. Pisze o tym minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka w blogu na stronie premiera.

W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła, że projekty „Human Brain Project (HBP)” i „Grafenowy Projekt Flagowy” wygrały konkurs w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (Future and Emerging Technologies - FET). Na realizację każdego z nich KE przeznaczy ponad miliard euro. W badaniach, które potrwają 10 lat, uczestniczą także polscy naukowcy.

\"Słowo +grafen+ znają już chyba wszyscy, niezależnie od wykształcenia czy wieku - pisze na rządowym blogu Barbara Kudrycka. - Wiadomo, że jest materiałem niezwykłym i w przyszłości na nim oprze się wiele urządzeń, łącznie z tymi codziennego użytku. Ciągle jednak nikt nie wie dokładnie jak i do czego zastosować grafen. Biorąc jednak pod uwagę nakłady, jakie na całym świecie płyną do jednostek naukowych na badania nad tym materiałem, pozostaje tylko pytanie, kto i kiedy opracuje najlepszą technologię jego pozyskania i znajdzie dla niego zastosowanie\" - komentuje minister.

\"Europa nie może pozostać w tyle za swoimi najgroźniejszymi konkurentami Ameryką i Azją i już dziś Komisja Europejska przeznaczyła 1 miliard euro na projekt grafenowy w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” - zaznacza Kudrycka. - W skład konsorcjum, które skupia samą śmietankę naukową naszego kontynentu, w tym czterech noblistów, wchodzą także naukowcy z polskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME). Instytut jest znaczącym beneficjentem środków, jakie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na badania nad grafenem w ramach programu GRAF-TECH. Jest więc szansa, że grafen „made in Poland” będzie nie mniej popularny w świecie niż znane i cieszące się uznaniem polskie animacje i gry komputerowe, np. kreacje Tomka Bagińskiego czy „Wiedźmin”\".

Wpis minister można znaleźć tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024