Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
14.02.2013 aktualizacja 14.02.2013

25 naukowców zmierzy się w polskim półfinale konkursu FameLab

25 badaczy z całej Polski zmierzy się w półfinale konkursu FameLab dla naukowców-popularyzatorów. 23 lutego w Centrum Nauki Kopernik opowiedzą np. historię samolubnych genów i wyjawią tajemnice liczb doskonałych. Do finału awansuje dziesięciu najlepszych.

Znany na całym świecie FameLab to konkurs przypominający telewizyjne talent show. Uczestniczący w nim badacze muszą ciekawie i zrozumiale opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik konkurs organizuje już po raz drugi.

Każdy z uczestników będzie miał zaledwie trzy minuty na opowiedzenie o swoich naukowych zainteresowaniach. Półfinaliści opowiedzą np. mrożącą krew w żyłach historię samolubnych genów, wyjaśnią nieodgadnione tajemnice liczb doskonałych, przedstawią zadziwiające wędrówki sprytnych aminokwasów. Półfinałowych występów będzie mógł wysłuchać każdy, bo wstęp na wydarzenie jest wolny.

Jak informuje Paulina Butlewska z CNK, zgłoszenia do konkursu przesłało ponad 60 osób. Wśród 25 półfinalistów znalazło się dziewięć kobiet i 16 mężczyzn. Pochodzą oni z Warszawy, Krakowa, Torunia, Sosnowca, Katowic, Łodzi, Sztokholmu, Gdańska i Częstochowy. Wśród półfinalistów znaleźli się: jeden doktor habilitowany, czworo doktorów, jeden doktor inżynier, dziesięciu magistrów, pięciu magistrów inżynierów i cztery osoby z tytułem licencjata.

Reprezentują oni m.in. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, toruńskie Centrum Astronomiczne i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, politechniki, akademie medyczne i uniwersytety z całej Polski.

Przesyłający zgłoszenia to np. fani historii kryminalnych, badający motywy migracji i działania samolubnych gangów genów; miłośnicy zwierząt, próbujący rozweselić myszy i zapewnić im lepszą starość; minimaliści pracujący nad bardzo prostymi modelami bardzo skomplikowanych rzeczy, czy racjonalni pedagodzy wierzący, że wszystko, co robią żywe istoty, da się wytłumaczyć w kategoriach podskakiwania i wiercenia się atomów.

Występy półfinalistów oceni jury, w którym znaleźli się: światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub oraz zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu - Monika Koperska. Półfinał oraz galę finałową poprowadzi historyk i publicysta Jan Wróbel.

Z grona 25 półfinalistów jury wybierze dziesiątkę, która zmierzy się w finale krajowym 11 maja. Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Otrzyma także nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki.

Półfinałowe występy będzie można oglądać w sobotę 23 lutego między godz. 13 a 18.30 w Centrum Nauki Kopernik.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024