Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
22.02.2013 aktualizacja 22.02.2013

Poszukają antybiotyków na dnie morza

Międzynarodowy zespół naukowców chce prowadzić poszukiwania nowych antybiotyków na dnie morza – informuje serwis BBC News.

Rosnąca oporność bakterii na antybiotyki sprawia, że potrzebne są coraz to nowe ich rodzaje. Niestety, konwencjonalne badania nie dostarczają wystarczającej liczby nowych leków. Firmom farmaceutycznym badania niezbyt się opłacają - przeciętna osoba używa antybiotyku tylko przez kilka tygodni, a on sam utrzymuje się na rynku przeciętnie 5 do 10 lat. Naprawdę nowego antybiotyku nie zarejestrowano od roku 2003.

Tymczasem w głębinach mórz, w rowach oceanicznych żyją organizmy, które zapewne musiały rozwinąć nieznane dotąd metody walki z zakażeniami. Najgłębsze rowy oceaniczne sięgają nawet 11 kilometrów. Pobrano z nich bardzo niewiele próbek. Ponieważ populacje organizmów żyjące w rowach były od siebie odseparowane, ewoluowały w odmienny sposób, wytwarzając różne substancje ochronne.

Zespół kierowany przez chemika, prof. Marcela Jasparsa z University of Aberdeen chce wykorzystać statki rybackie do pobierania z rowów próbek osadów za pomocą sond opuszczanych na linach. Znalezione w osadzie bakterie i grzyby mogą dostarczyć nowych antybiotyków.

Finansowane przez Unię Europejską poszukiwania mają się rozpocząć jesienią, w Rowie Atakamskim na wschodnim Pacyfiku, 160 kilometrów od wybrzeży Chile i Peru. Później naukowcy zajmą się wodami wokół Nowej Zelandii i Antarktydy, a także Norwegii.

Jak przewidują specjaliści, jeśli odkryte zostaną nowe środki lecznicze, trafią one na rynek w ciągu 10 lat.(PAP)

pmw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024