24.02.2020
PL EN
23.02.2013 aktualizacja 23.02.2013

Delfiny naśladują odgłosy swoich bliskich

Delfiny naśladują odgłosy wydawane przez swoich najbliższych współtowarzyszy w celu nawiązania z nimi kontaktu - wynika z badań szkockich i amerykańskich naukowców.

Ekipa biologów morskich z University of St. Andrews analizowała dźwięki wydawane przez te ssaki. Wyniki sugerują, że delfiny naśladują odgłosy wydawane przez bliskie im osobniki i te, z którymi chciałyby akurat nawiązać kontakt.

Wiadomo już, że delfiny wykształcają swoje własne pogwizdywania, które określają ich tożsamość - podał portal BBC News.

Szkoccy i amerykańscy badacze analizowali nagrania delfinów żyjących na wolności i w niewoli, aby sprawdzić, które zwierzęta naśladują nawoływania innych. Okazało się, że dotyczy to matek i ich potomstwa, ale i dorosłych samców, które kopiowały gwizdy osobników, z którymi łączy ich jakaś długoterminowa relacja.

W badaniu uwzględniono grupę delfinów z Sarasota Bay u wybrzeży Florydy, które obserwowano od lat 70. ubiegłego wieku. Delfiny co roku poddawano testom medycznym, które pozwalały na nagrywanie i studiowanie wydawanych przez nie odgłosów.

"Co ciekawe, naśladowanie występuje tylko w przypadku, kiedy zwierzęta łączy jakaś silna więź - zwróciła uwagę dr Stephanie King z St Andrews University. - Zdarza się to tylko w przypadku, kiedy jedno jest odseparowane od drugiego, co popiera ideę, że robią to po to, aby się ze sobą zjednoczyć".

Badanie wykazało również, że delfiny wprowadzają niewielkie zmiany w skopiowanych nawoływaniach, żeby nie zmylić słuchającego.

Podczas gdy takie naśladownictwo występuje u innych zwierząt, np. ptaków, to badacze uważają, że odgłosy delfinów mogą dać obraz, jak rozwijały się skomplikowane struktury języka. (PAP)

mrt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020