Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
25.02.2013 aktualizacja 25.02.2013

Szczepionka przeciwko grypie zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu

Ciężarne, które otrzymały szczepionkę przeciwko grypie H1N1 w czasie pandemii w 2009 roku, rzadziej rodziły przedwcześnie, a ich dzieci ważyły więcej - wynika z badań amerykańskich naukowców.

Zakażenie grypą w czasie ciąży niesie ze sobą negatywne konsekwencje, np. grozi przedwczesnym porodem. Naukowcy z Rollins School of Public Health działającej przy Uniwersytecie Emory w Atlancie (USA) postanowili ocenić, czy podanie szczepionki przeciwko grypie H1N1 kobietom w ciąży, uchroni ich dzieci przed niekorzystnymi skutkami choroby.

Obiektem badań były kobiety, które w czasie pandemii grypy w 2009 roku były w ciąży. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną 3327 pań, które w okresie od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 roku były pacjentkami dużej amerykańskiej placówki medycznej. Sprawdzali, czy kobiety te dostały szczepionkę przeciwko grypie H1N1, czy wystąpił u nich przedwczesny poród i jaka była waga urodzeniowa ich dzieci.

Ogólne ustalenia wykazały, że zaszczepione matki rzadziej rodziły wcześniaki. Dzieci kobiet, którym podano szczepionkę, po urodzeniu ważyły także więcej niż dzieci pań nieszczepionych.

„Nasze wyniki potwierdzają zasadność szczepień przeciwko grypie wśród ciężarnych pań, w celu ochrony zdrowia niemowląt - wyjaśnia kierująca badaniami dr Jennifer Richards. - Już wcześniej podejrzewano, że szczepienia przeciwko grypie sezonowej mogą zapobiegać przedwczesnemu porodowi. W omawianym badaniu potwierdziliśmy, że mamy, które zostały zaszczepione w trakcie pandemii H1N1, rzadziej rodziły wcześniaki".

Uczona podkreśla, że zakażenia grypą jest niebezpieczne samo w sobie, ale u kobiet w ciąży ryzyko jest szczególnie duże. Choroba zwiększa ryzyko powikłań u noworodków, ale i samych pacjentek. Podczas pandemii z 2009 roku odsetek zgonów i hospitalizacji wśród ciężarnych zarażonych grypą był większy niż w pozostałej części populacji. Podanie szczepionki przeciw grypie może nie tylko zapobiec infekcji u matki, ale też - zgodnie z tym, co wykazały badania - ochronić płód i nowo narodzone dziecko.

„Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, ostrożności nigdy nie jest za wiele - uważa współautor badania dr Saad B. Omer. - A, jak widać, najlepszą ochroną jest podanie szczepionki. Dlatego nasz zespół, w oparciu o uzyskane wyniki, będzie wspierał działania rządu zmierzające od wprowadzenia obowiązkowych szczepień ciężarnych przeciwko grypie”. (PAP)

kap/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024