Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
23.02.2013 aktualizacja 23.02.2013

Otwarcie Centrum Nanotechnologii na Politechnice Gdańskiej

Centrum Nanotechnologii, wyposażone w 25 specjalistycznych laboratoriów i unikatową aparaturę badawczą, otwarto w piątek na Politechnice Gdańskiej. Budowa czterokondygnacyjnego budynku trwała trzy lata.

To największa inwestycja w ostatnich latach na Politechnice Gdańskiej. Łączny koszt realizacji Centrum Nanotechnologii wynosi ponad 73,6 mln złotych, z czego 85 proc. stanowi dotacja Unii Europejskiej, a pozostałe 15 proc. pochodzi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„W Centrum Nanotechnologii studenci będą uczyć się dyscyplin związanych z nanotechnologią, inżynierią materiałową i innymi kierunkami. Przede wszystkim chodzi o umiejętność tworzenia nowych materiałów o innowacyjnych użytecznych właściwościach i możliwościach ich wykorzystania” - powiedział prof. Wojciech Sadowski, inicjator budowy placówki.

Budowa czterokondygnacyjnego budynku dydaktycznego rozpoczęła się w lutym 2010 r. Obiekt liczy ok. 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

Wszystkie pomieszczenia laboratoryjne w centrum zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę dydaktyczno-badawczą m.in. wielofunkcyjny mikroskop pracujący w niskich temperaturach, skaningowe mikroskopy elektronowe, mikroskopy optyczne, mikroskop konfokalny oraz urządzenia do nanoszenia cienkich warstw nieorganicznych.

Najdroższy przyrząd, którego zakup planowany jest w ramach projektu, szacowany jest na ponad 4,8 mln zł – to aparatura ultrawysokopróżniowa (UHV) przeznaczona m.in. do nanoszenia cienkich warstw i układów wielowarstwowych metodą PVD. Ma się ono znaleźć w centrum za pół roku.

W Centrum Nanotechnologii znajdują się także pomieszczenia seminaryjne, pracownia modelowania nanoukładów, pracownia zarządzania informacją naukową oraz audytorium na 142 osoby.

W marcu 2013 r. rozpoczną się prace przy budynku B Centrum Nanotechnologii. Powstanie tam m.in. 11 laboratoriów o powierzchni 540 metrów kwadratowych, audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne i seminaryjne. Łącznie cały obiekt będzie miał ok. 3 tys. metrów kwadratowych.

Nanotechnologia jest nauką o wytwarzaniu i właściwościach bardzo małych cząstek materii tj. skupisk atomów, z których można otrzymać materiały o unikatowych właściwościach. Od siedmiu lat na Politechnice Gdańskiej nanotechnologia wykładana jest jako specjalność na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Na Wydziale Mechanicznym gdańskiej uczelni otwarto też w piątek wyremontowane audytorium dla 236 osób. W ramach tego projektu, realizowanego od października 2008 r., PG modernizuje oraz wyposaża w nowoczesny sprzęt audiowizualny i technologie siedem audytoriów i dziewięć sal wykładowych na terenie pięciu wydziałów. Wartość tej inwestycji wynosi ponad 29,6 mln zł, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie unijne. Projekt pod nazwą Nowoczesne Audytoria Politechniki Gdańskiej zakończy się pod koniec czerwca 2014 r.

PAP - Nauka w Polsce

rop/ ls/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024