Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
25.02.2013 aktualizacja 25.02.2013

Wystawa o dziejach medycyny w Gdańsku

Wystawa poświęcona dziejom medycyny i alchemii od epoki starożytnej do XVIII wieku otwarta zostanie we wtorek w PAN Bibliotece Gdańskiej. Na ekspozycji zobaczyć będzie można m.in. dawne, bogato ilustrowane atlasy anatomiczne.

Okazją do zorganizowania ekspozycji jest 400. rocznica pierwszej na ziemiach polskich publicznej sekcji zwłok wykonanej w lutym 1613 r. przez Joachima Oelhafa, lekarza i profesora medycyny w Gdańskim Gimnazjum Akademickim. Przeprowadzono ją na terenie gimnazjum na zwłokach płodu ludzkiego.

Na wystawie pokazane zostanie sprawozdanie z tej sekcji zwłok. Składający się z ośmiu stron dokument, autorstwa Oelhafa, został napisany po łacinie. W salach PAN Biblioteki Gdańskiej zobaczyć będzie można także inne prace z zakresu medycyny gdańskiego uczonego.

„Na wystawie zgromadzono ogółem 58 eksponatów: rękopisów, starodruków i inkunabułów. Niektóre z nich pokażemy po raz pierwszy. Najstarszym obiektem będzie rękopis medyczny +Mihi competit+ Tomasza z Wrocławia, nadwornego lekarza książąt wrocławskich, spisany w 1467 r.” - poinformowała PAP współautorka wystawy „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków” Agnieszka Kubiak.

Pierwsza udokumentowana sekcja zwłok na świecie miała miejsce na początku XIV wieku we Włoszech. Spowodowała ona zainteresowanie ludzką anatomią oraz chirurgią. To z kolei zaowocowało wydaniem na kontynencie europejskim licznych atlasów anatomicznych.

„Poczesne miejsce wśród nich zajmuje +De humani corporis fabrica+ Andreasa Vesaliusa. Na wystawie pokażemy drugie wydanie tego atlasu wydane w Bazylei w 1555 r., po raz pierwszy ukazał się on w 1543 r. To niezwykłe dzieło z mnóstwem kolorowych ilustracji i sztychami ucznia Tycjana Jana van Calcara” – dodała Kubiak.

Innym cennym dziełem na wystawie będzie inkunabuł dotyczący zarazy „Liber pestilentialis de venenis epidemiae” Hieronymusa Brunschwiga z 1500 r.

Zainteresowanie tematyką ludzkiego ciała objawiło się także w gdańskim środowisku naukowym. Na wystawie pokazany zostanie m.in. podręcznik do okulistyki ze zbiorów Jana Uphagena, „Anatomische Tabellen” Johanna Adama Kulmusa z 1741 r. oraz prace z zakresu medycyny Wawrzyńca Eichstadta.

Wystawa w PAN Bibliotece Gdańskiej potrwa do 10 kwietnia.

PAP - Nauka w Polsce

rop/ ako/ jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024