Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
06.03.2013 aktualizacja 06.03.2013

Złoci inżynierowie wybrani

Redakcja "Przeglądu Technicznego" przyznała tytuły Złotych Inżynierów 2012. Wyróżnienia w różnych kategoriach otrzymało ponad 20 osób, a najbardziej zaszczytny tytuł Diamentowego Inżyniera zdobył dr hab. inż. Antoni Świątek.

"Złoty Inżynier” to prestiżowa nagroda, która ma promować dokonania polskich inżynierów. Konkurs jest organizowany od 19 lat przez redakcję „Przeglądu Technicznego” – czasopisma inżynierskiego o 147-letniej tradycji.

Tytuł „Diamentowego Inżyniera” za rok 2012 otrzymał dr hab. inż. Antoni Świątek, który dokonał prywatyzacji dużej jednostki badawczo-rozwojowej metodą akcjonariatu pracowniczego. Dzięki działaniom Antoniego Świątka w miejsce dawnego OBR Samochodów Małolitrażowych BOSMAL funkcjonuje w Bielsku Białej Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o. o., który świadczy usługi dla wielu koncernów motoryzacyjnych w Europie i na świecie, spłaca raty leasingowe i uzyskuje dobre wyniki ekonomiczne.

Tytuły „Złotych Inżynierów” trafiły do odlewnika inż. Macieja Asłanowicza, współtwórcy i współwłaściciela FERRO-TERM Sp. z o.o. w Łodzi. Badacz wdraża nowe technologie nie tylko we własnej firmie, ale praktycznie w całym polskim odlewnictwie, dostarczając odlewniom rozwiązania techniczne i technologiczne umożliwiające produkcję skomplikowanych wyrobów.

"Złotym Inżynierem" został też inż. Andrzej Babczyński, prezes zarząd, dyrektora naczelnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie. Do oczyszczania pobieranych wód jurajskich zastosował oryginalną technologię nagrodzoną medalem w Brukseli.

Inny nagrodzony - chemik inż. Tomasz Hoffmann, dyrektor PNO CONSULTANTS Sp. z o.o. w Warszawie, swoje doświadczenie menedżerskie wykorzystuje doradzając polskim przedsiębiorstwom przy pozyskiwaniu funduszy europejskich - zwłaszcza tych na wdrożenia i innowacje.

Tytuł "Złotego Inżyniera" otrzymał również inż. Andrzej Kulpa, ekspert ds. energetyki wiceprezesa zarządu ECOENERGIA Sp. z o. o. w Warszawie. Kiedy jego wynalazek służący ograniczeniu emisji tlenków azotu w energetyce zawodowej otrzymał nagrodę w Brukseli Kulpa założył własną firmę inżynierską, która wykonała ponad 130 modernizacji w energetyce.

Złotymi inżynierami zostali też inż. Lucjan Kurowski, współwłaściciel Gospodarstwa Szkółkarskiego Lucjan i Grzegorz Kurowscy w Końskowoli, który m.in. stworzył prywatne muzeum rolnictwa i geologii, a także prof. Jan Lubaś, specjalista od górnictwa naftowego, zastępca dyrektora Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, który opracował wiele technologii umożliwiających „wyssanie” do końca ropy z polskich złóż.

Oprócz tego przyznano tytuły "Srebrnych Inżynierów", "Wyróżnionych Inżynierów", "Młodych Inżynierów", a także „Honorowych Inżynierów Przeglądu Technicznego”.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024