Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
22.03.2013 aktualizacja 22.03.2013

Marsjański łazik jest na dobrej drodze do wznowienia badań

Marsjański łazik Curiosity jest na najlepszej drodze do wznowienia badań. Niedawno na dwa dni wprowadzono go w stan awaryjny ze względu na problemy z jednym z komputerów - informuje NASA.

Najprawdopodobniej był to skutek problemów z oprogramowaniem, jakie stwierdzono w ostatni weekend. Łazik utrzymał co prawda łączność z kontrolą naziemną, ale chwilowo stracił zdolność do przemieszczania się, badania skał i wykonywania zdjęć. Odpowiedzialni za jego stan technicy spodziewali się, że uda się go ruszyć w poniedziałek. Okazało się jednak, że trzeba poczekać dłużej, być może do końca tygodnia. "Absolutnie chcielibyśmy przez to przebrnąć i doprowadzić do tego, że znów będzie wykonywał swoje zadania" - mówił Richard Cook z Jet Propulsion Laboratory w NASA.

W ramach prac nad łazikiem inżynierowie sprawdzają jego aktywny komputer, wydając komendy zawiadywanemu przez niego wysięgnikowi. Inżynierowie przełączyli łazika z jednego komputera na drugi w końcu lutego, po innej, krótkotrwałej usterce pamięci pierwszego komputera (jej przyczyną mogło być promieniowanie kosmiczne). Teraz w razie potrzeby komputer ten może pełnić funkcję urządzenia zapasowego.

"Spodziewamy się, że do końca tygodnia uda się wrócić do analiz próbek" - zapowiedziała szefowa misji Curiosity, Jennifer Trosper z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Ostatnio za pomocą wiertła, znajdującego się na końcu 2,1-metrowego wysięgnika łazika, Curiosity wwiercił się w jedną ze skał marsjańskiego krateru Gale. Jego instrumenty analizowały później pył, powstały przy okazji wiercenia. W ubiegłym tygodniu naukowcy ogłosili pierwsze wyniki wiercenia. Ich zdaniem Curiosity trafił na ślad pradawnego marsjańskiego środowiska, które teoretycznie mogłoby sprzyjać rozwojowi prymitywnych mikroorganizmów. Mimo ekscytacji towarzyszącej osiagnięciu jednego z głównych celów misji naukowcy zastrzegają, że łazik musi jeszcze znaleźć cząsteczki organiczne, niezbędne do powstania organizmów.

Kiedy łazikowi uda się przywrócić pełną sprawność, będzie miał tylko kilka dni na pracę i przekazywanie danych na Ziemię. Później, przez większość kwietnia, układ planet ograniczy możliwość łączności radiowej między Ziemią a Marsem. (PAP)

zan/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024