29.02.2020
PL EN
03.04.2013 aktualizacja 03.04.2013

Młode, gorące i niebieskie

Zdjęcie wykonane za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla w Chile pokazuje jasną gromadę otwartą gwiazd NGC 2547. Źródło: ESO.

Zdjęcie wykonane za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla w Chile pokazuje jasną gromadę otwartą gwiazd NGC 2547. Źródło: ESO.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało zdjęcie młodej gromady gwiazd, które powstały w sporej grupie, mniej więcej w jednym czasie. Gwiazdy te świecą w kolorze niebieskim, który w populacji gwiazd oznacza młodość.

Gromada gwiazd, sfotografowana za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla w Chile, nie ma dokładnie określonego wieku, ale astronomowie szacują, że liczy sobie od 20 do 35 milionów lat. W warunkach astronomicznych oznacza to gwiezdną młodzież. Dla porównania Słońce ma 4,6 miliarda lat i jeszcze nie przekroczyło wieku średniego, a najstarsze gwiazdy w Drodze Mlecznej nawet ponad 13 miliardów lat.

Większość gwiazd nie powstaje samotnie, ale w grupach. Takie gromady mogą mieć od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy obiektów. Gromada otwarta NGC 2547, pokazana na zdjęciu, jest właśnie przykładem takiej grupy niedawno narodzonych gwiazd.

Wśród jej członkiń widać wiele gwiazd świecących na niebiesko, co jest oznaką młodości. Można też dopatrzeć się pojedynczych przypadków gwiazd o kolorach żółtym i czerwonym – to obiekty, które wyewoluowały już do czerwonych olbrzymów. Poza gwiazdami z gromady, w tle znajduje się mrowie innych, bardziej odległych gwiazd oraz rozmyte mgiełki, będące galaktykami położonymi miliony lat świetlnych dalej niż gwiazdy ze zdjęcia.

Gromada NGC 2547 znajduje się 1500 lat świetlnych od Ziemi. Widać ją przez lornetkę w gwiazdozbiorze Żagla, niestety z Polski jej nie dostrzeżemy, w tym celu trzeba by się udać do krajów położonych bardziej na południe. Gromadę odkrył w 1751 roku francuski astronom Nicolas-Louis de Lacaille, podczas wyprawy na Przylądek Dobrej Nadziei w Afryce Południowej. (PAP)

cza/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020