Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
10.04.2013 aktualizacja 10.04.2013

Palenie spowalnia gojenie się złamań

Palenie papierosów znacząco spowalnia gojenie się złamań - wynika z badań, których wyniki przedstawiono na dorocznym zjeździe American Academy of Orthopaedic Surgeons (AAOS).

Na podstawie metaanalizy danych z 20 różnych badań, naukowcy z Zakładu Chirurgii Ortopedycznej Uniwersytetu Pensylwanii stwierdzili, że u palaczy ryzyko nieprawidłowego zrośnięcia kości jest 2,3 razy większe niż u osób niepalących. Ocenili też, że średni czas całkowitego wyleczenia złamania (i to dla wszystkich typów złamań) wynosił odpowiednio: 32 tygodnie u osób palących i 25,1 tygodnia u niepalących.

„Już od dawna wiadomo, że papierosy mają bardzo negatywny wpływ na układ krążenia i sprzyjają jego chorobom. Teraz dowiedliśmy, że oddziałują także na kości, wydłużając czas leczenia złamań i urazów oraz że zwiększają częstość powikłań pooperacyjnych i infekcji u pacjentów ortopedycznych” - mówi główny autor badania dr Samir Mehta.

Na potrzeby swojej pracy naukowcy przeanalizowali przypadki 6480 pacjentów (leczonych zarówno chirurgicznie, jak i nieoperacyjnie) ze złamaniami kości długich: udowej, piszczelowej, ramiennej i innych oraz kości biodrowej i kości stopy.

Badacze zapowiadają, że w kolejnym etapie prac zajmą się określeniem zależności między ilością wypalanych papierosów a tempem gojenia złamań. Chcą też przyjrzeć się, czy także bezdymne wyroby tytoniowe - jak tytoń do żucia i tabaka - poprzez zawartość nikotyny wpływają na zrastanie się kości.

„Palenie to istotny czynnik ryzyka u pacjentów z urazami kości. I nie wolno go pomijać przygotowując pacjenta do operacji czy wybierając inną metodę leczenia złamania” - podsumowują autorzy.

kap/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024