23.10.2019
PL EN
15.04.2013 aktualizacja 15.04.2013

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

W dniach 18-19 kwietnia w Łowiczu odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, których organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) wraz ze Starostwem Łowickim i Miastem Łowicz – poinformowało Biuro Promocji NID.

Obchody rozpoczną się 18 kwietnia w kaplicy św. Karola Boromeusza w Muzeum w Łowiczu. Odbędzie się tam uroczysta gala, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie oraz władze Łodzi i Łowicza.

Podczas gali nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. To coroczny konkurs ogłaszany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Galę uświetni koncert zespołu Gloria Artis wraz z chórem „Cantilena" pod dyr. s. Aliny Kulig.

Drugiego dnia obchodów, 19 kwietnia, w bazylice katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łowiczu (obiekt jest Pomnikiem Historii) odbędzie się Msza Święta w intencji Konserwatorów Polskich oraz śp. Tomasza Merty w 3. rocznicę śmierci (b. wiceminister kultury zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem) oraz objazd studialny dla konserwatorów po okolicznych zabytkach.

Ideą obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Święto zabytków zostało ustanowione przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony spuścizny minionych pokoleń. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Piotr Żuchowski sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków, Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego oraz biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.

Obchody będzie można śledzić na bieżąco dzięki transmisji na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa: www.nid.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019