Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
19.04.2013 aktualizacja 19.04.2013

Rekiny nurkują głębiej w czasie pełni

Pełnia Księżyca i cieplejsze wody sprawiają, że rekiny nurkują na większe głębokości - wynika z badania opisanego w magazynie "PLOS ONE".

Badacze z Australii obserwowali przez prawie trzy lata 39 osobników, głównie samic, żarłacza rafowego (Carcharhinus amblyrhynchos), żyjących w okolicy Palau w Mikronezji.

W zimie rekiny pozostawały przy powierzchni, na średniej głębokości 35 metrów, gdzie woda jest cieplejsza - odkryli badacze. Kiedy z kolei temperatury wiosną rosły, średnia głębokość ich przebywania zwiększała się do 60 metrów.

Rekiny zmieniały swoje zachowanie również w związku z fazami Księżyca, przenosząc się głębiej podczas pełni i trzymając się bliżej powierzchni podczas nowiu. Poprzednie badania wykazały, że Księżyc wpływa także na głębokość nurkowania innych drapieżników otwartych wód, m.in. na mieczniki, tuńczyki żółtopłetwe oraz patudy. Może to oznaczać, że blask ziemskiego satelity ma znaczenie dla wielu dużych ryb.

Równie kluczowe mogą być też promienie słoneczne - rekiny schodzą głębiej w południe, kiedy najwięcej słonecznego światła przebija się przez powierzchnię wody. Na mniejszych głębokościach można je spotkać po południu.

Naukowcy są zdania, że podobne zabiegi pomagają żarłaczom rafowym oszczędzać energię, znajdywać pożywienie i prawdopodobnie unikać większych agresorów. Szersza wiedza na temat ich zwyczajów może ocalić zwierzęta przed przypadkowym dostaniem się w rybackie sieci.

"W miejscach takich jak Palau, które zależą w dużym stopniu od turystyki morskiej, gdzie rekiny są największą atrakcją wartą 18 mln dolarów rocznie, połów kilku tuzinów rekinów w popularnych lokalizacjach turystycznych może mieć negatywny wpływ na gospodarkę" - wyjaśnił Gabriel Vianna z University of Western Australia.

Żarłacze rafowe są dość powszechne i nie spędzają snu z powiek ekologom. Jednak populacje rekinów na całym świecie wciąż się kurczą. Tegoroczny raport wykazał, że 100 mln rekinów ginie każdego roku, a wielu gatunkom tych zwierząt zagraża przełowienie. Podczas marcowej konferencji stron Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) w Bangkoku zadecydowano o konieczności uregulowania handlu pięcioma gatunkami rekinów. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024