20.08.2019
PL EN
18.04.2013 aktualizacja 18.04.2013

W Egipcie odkryto pozostałości portu i papirusy z III tysiąclecia p.n.e.

Zespół archeologów odkrył w północno-wschodnim Egipcie pozostałości starożytnego portu nad Morzem Czerwonym sprzed około 4600 lat oraz zapisane zwoje papirusu – informuje serwis internetowy Adnkronos.

Odkryte pozostałości portu z okresu panowania faraona Cheopsa (ok. 2604-2581 r. p.n.e.) znajdują się na stanowisku Wadi el-Jarf, położonym nad Zatoką Sueską w odległości 180 kilometrów na południe od miasta portowego Suez – stolicy prowincji gubernatorskiej o tej samej w północno-wschodnim Egipcie.

Jak poinformował Mohammed Ibrahim, minister ds. starożytności Egiptu, na stanowisku Wadi el-Jarf znajdował się prawdopodobnie jeden z najważniejszych portów starożytnego Egiptu, z którego transportowano miedź i inne surowce z Półwyspu Synaj.

Archeolodzy odkryli też na stanowisku zapisane zwoje papirusu, zawierające cenne informacje o zwyczajach i codziennym życiu mieszkańców starożytnego Egiptu w czasach Starego Państwa (ok. 2700-2181 r. p.n.e.).

Według ministra Ibrahima, odkryte papirusy - badane obecnie przez ekspertów w Muzeum Narodowym w Suezie - są prawdopodobnie najstarszymi zapisanymi zwojami papirusu, jakie kiedykolwiek odnaleziono w Egipcie.

Zespół archeologów z Egiptu i Francji prowadzący wykopaliska w Wadi el-Jarf odkrył też kamienne kotwice, którymi unieruchamiano statki w basenie portowym, kamienne narzędzia do przecinania lin, a także fragmenty drewna i pozostałości lin.

Na stanowisku odkryto też pozostałości starożytnych domostw ludzi pracujących w porcie oraz 30 jaskiń z wejściami zamkniętymi kamiennymi blokami, na których widnieją inskrypcje z imieniem faraona Cheopsa. (PAP)

jot/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019